Cjeloživotno učenje podrazumijeva sve vrste učenja tijekom odrasle dobi s ciljem unapređenja znanja vještina i kompetencija u okviru osobnog, građanskog, društvenog ili profesionalnog djelovanja pojedinca. U ISVU je omogućeno vođenje podataka o cjeloživotnom učenju koje visoko učilište provodi za svoje studente.

Pravila vođenja cjeloživotnog učenja kroz ISVU

  1. Cjeloživotno učenje je potrebno opisati kao Element strukture studija na visokom učilištu, s načinom izvedbe – Cjeloživotno učenje, uz sljedeća pravila:
    1. Tip cjeloživotnog učenja mora biti Obrazovni program
    2. Razina studija mora biti 12 - cjeloživotno učenje
    3. Način izvedbe mora biti Cjeloživotno učenje
    4. Cjeloživotno učenje ne može imati podređene elemente (smjerove, usmjerenja, module…), niti može biti nadređeno nekom elementu
    5. Za završetak studija je potrebno odabrati Završni ili Nema.
  2. Nastavni program obrazovnog programa cjeloživotnog učenja evidentira se na isti način kao i nastavni programi ostalih smjerova, bez dodatnih ograničenja
  3. S obzirom da neće biti moguć upis na obrazovne programe cjeloživotnog učenja putem Studomata, nije moguće evidentirati pravila za upis godine putem Studomata za obrazovne programe cjeloživotnog učenja
  4. Intervali u kojima se izvodi pojedini program cjeloživotnog učenja je potrebno evidentirati u prozoru Izvođenje programa cjeloživotnog učenja.

Upisni list

Upisni list za polaznike programa cjeloživotnog učenja se obavlja isključivo kroz modul Studiji i studenti. U glavnom prozoru uz upisni list je moguće definirati program te izvođenje programa u akademskoj godini kojeg polaznik pohađa. Prilikom evidencije programa uz upisni list se automatizmom popunjavaju samo oni predmeti koji su obvezni u programu i za koje je moguće zaključiti da bi ih polaznik morao upisati, pa je u nekim slučajevima, ovisno i o samom opisanom nastavnom programu potrebno ručno dodati predmete na upisni list.

Dodatne opcije vezane uz upis godine - evidencija školarine, prekid i sl. su implementirane na isti način kao i za studente studija.

Upis kandidata

Veći broj kandidata je moguće upisati na program cjeloživotnog učenja korištenjem opcije za upis kandidata s razredbenog postupka. Postupak unosa kandidata s razredbenog postupak je identičan kao i studente studija.

Ispiti

Akcije nad ispitima vezanim uz predmete programa cjeloživotnog učenja su jednake kao i nad ispitima studenata studija. Moguće je definirati ispitne rokove, pa ukoliko postoje, polaznici mogu na Studomatu prijavljivati i odjavljivati ispite (upute polaznicima programa za Studomat se nalaze ovdje). Ispitna se evidencija provodi primarno kroz modul Ispiti, a moguće je koristiti i pripadne opcije u Nastavničkom portalu i Studomatu.

Ukoliko na učilištu polaznici direktno dogovaraju termin ispita s predmetnim nastavnikom, onda je za evidenciju ispita moguće koristiti opciju Naknadno evidentiranje ocjena.

Predmeti koji su u nastavnom programu cjeloživotnog obrazovnog programa, u nastavnom programu se navode u 1. (a ponekad i u 2.) semestru, a taj se program možda izvodi više puta u akademskoj godini i možda se uopće ne počinje izvoditi u zimskom semestru, a naveden je u zimskom semestru.

Kako ga je moguće izvoditi više puta, postavljanje statusa na odslušan se evidentira samo za redni broj izvedbe, a ne generalno za zimski/ljetni semestar, stoga je potrebno je postaviti predmet na odslušan za svakog pojedinačnog studenta, u prozoru „Postavljanje statusa predmeta na odslušan/obavljen za studenta“.


  • No labels