Na ovoj stranici su ukratko navedene najvažnije činjenice vezane uz vođenje podataka o poslijediplomskim studijima u ISVU. Detaljnije se informacije mogu pronaći u uputama za konkretne prozore uz modul Poslijediplomski studiji.
Studenti poslijediplomskih studija mogu koristiti Studomat, a dio podataka je dostupan i nastavnicima putem Nastavničkog portala (predmeti, ispiti kroz identične opcije kao i za niže razine studija te završetak studija za PDS).
Opis nastavnog programa
Nastavni program za poslijediplomske studije se opisuje u smislu evidencije studija i smjerova koje studenti upisuju te evidencije obveznih i izbornih predmeta na tim studijima. S obzirom da se upis godine ne obavlja putem Studomata, tako za ove studije nije potrebno evidentirati pravila za upise i sl. kao u slučaju nižih razina studija.
Ukoliko je na studijima prisutna velika izbornost, i ne postoji niti jedan obvezni predmet, onda nastavni program treba opisati na taj način da su svi predmeti izborni. Ako se radi o situaciji gdje se predmeti boduju za različite kategorije, moguće je definirati pripadne kategorije obveza i evidentirati za koju se od kategorija pojedini predmet vrednuje. Također je moguće evidentirati koliko ukupno bodova student treba prikupiti iz pojedine kategorije obveza na studiju.
Opis obveza i drugih aktivnosti studenata
Studenti na poslijediplomskim studijima često imaju dodatne obveze koje nisu nastavnog programa. Za evidenciju ovih obveza se koriste unaprijed ponuđene kategorije obveza, a ukoliko potrebna kategorija nije evidentirana u sustavu, potrebno je javiti Centru potpore da ju evidentira. Nakon što kategorija u sustavu postoji, može ju se koristiti za:
- definiranje potrebnih obveza koje student mora ispuniti tijekom studija
- definiranje mogućnosti da se neka od kategorija zadovolji polaganjem nekog od predmeta
- evidenciju aktivnosti studenta tijekom studija
- evidenciju obveza u procesu završetka studija
Studentu je moguće evidentirati aktivnosti koje pripadaju kategoriji koja se niti ne nalazi na popisu potrebnih obveza koje je potrebno ispuniti na konkretnom studiju. Za svaku od aktivnosti moguće je evidentirati podrobnije detalje i ECTS bodove koje je student time osvojio.
Upis godine
Upis godine za studente poslijediplomskih studija se obavlja isključivo kroz modul Poslijediplomski studiji. U glavnom prozoru uz upis godine je moguće definirati semestre studentova studija koje upisuje, te je moguć i upis samo jednog semestra u akademskoj godini. Prilikom evidencije studija/smjera uz upisni list se automatizmom popunjavaju samo oni predmeti koji su obvezni u nastavnom programu i za koje je moguće zaključiti da bi ih student morao upisati (obzirom na slobodu upisa semestra studija na samom upisnom listu), pa je u nekim slučajevima, ovisno i o samom opisanom nastavnom programu potrebno ručno dodati predmete na upisni list.
Dodatne opcije vezane uz upis godine - evidencija školarine, prekid studija i sl. su implementirane na isti način kao i za studente nižih razina studija.
Važno: Prije početka evidencije upisnih listova poslijediplomskih studija u ISVU potrebno je dojaviti Centru potpore da tu akciju omogući za visoko učilište. Ovim započinje korištenje sustava i za poslijediplomske studije.
Ispiti
Akcije nad ispitima poslijediplomskih studija su jednake kao i nad ispitima nižih razina studija. Ukoliko postoje unaprijed definirani ispitni rokovi, studenti mogu na Studomatu prijavljivati i odjavljivati ispite. Ispitna se evidencija provodi primarno kroz modul Ispiti, a moguće je koristiti i pripadne opcije u Nastavničkom portalu i Studomatu.
Ukoliko na učilištu studenti direktno dogovaraju termin ispita s predmetnim nastavnikom, onda je za evidenciju ispita moguće koristiti opciju Naknadno evidentiranje ocjena.
Završetak studija
Obzirom da se podrška za poslijediplomske studije u ISVU odnosi jednako na doktorske i specijalističke studije, u sustavu i uputama se pri završetku studija koristi općenitiji pojam - završni rad, koji se jednako odnosi i na završni rad specijalističkog studija i na doktorsku disertaciju.
Kategorije obveza koje je potrebno vezati uz studij se odnose na obvezne dijelove završetka studija. Ove kategorije se mjere u količini, te se može npr. definirati da student mora točno jednom obaviti obranu teme rada. Ukoliko je npr. na studiju potrebno obaviti kvalifikacijski doktorski ispit, javno obraniti temu rada (bez prethodne ocjene rada), predati rad na ocjenu i nakon pozitivne ocjene ga i obraniti, to znači da je potrebno evidentirati četiri kategorije vezane uz studij, a koje se odnose na:
- posebnu obvezu pred povjerenstvom (kvalifikacijski doktorski ispit)
- obranu teme
- ocjenu rada
- obranu rada
Sukladno tome, u prozorima vezanim uz završetak studija, potrebno je evidentirati prijavljenu temu i samo njezinu obranu, bez podataka o ocjeni (prozor Tema završnog rada), te u prozoru Završetak studija podatke o ocjeni i obrani teme).
Važan dio završetka poslijediplomskih studija su povjerenstva, odnosno općenitije, radna tijela (prozor Radno tijelo za poslijediplomske studije). Moguće je evidentirati stalna radna tijela (jedno od kojih je obično glavno radno tijelo za poslijediplomske studije na učilištu), te privremena radna tijela (povjerenstva za ocjene i obrane). Uz stalna radna tijela je moguće evidentirati i studije na koje se odnose (npr. odbor za poslijediplomski studij iz područja primijenjenog računarstva).
Radi lakšeg snalaženja, moguće je evidentirati vrste radnih tijela vezanih za poslijediplomske studije koje će se koristiti na učilištu (prozor Vrsta radnog tijela na visokom učilištu), te kasnije, prilikom rada s radnim tijelima samo odabirati ispravnu vrstu. Primjerice, ako na učilištu postoji jedno glavno radno tijelo za poslijediplomske studije (npr. Odbor za poslijediplomske studije), postoje vijeća svakog pojedinog studija za poslijediplomske studije, postoji stalno etičko povjerenstvo, te postoje povjerenstva za obranu teme, ocjenu i obranu završnog rada, onda bi trebalo evidentirati šest vrsta radnih tijela sa sljedećim nazivima i vrstama:
- "odbor" - glavno
- "vijeće studija" - stalno
- "etičko povjerenstvo" - stalno
- "povjerenstvo za obranu teme" - privremeno
- "povjerenstvo za ocjenu rada" - privremeno
- "povjerenstvo za obranu rada" - privremeno
Nakon ovoga se u prozoru Radno tijelo evidentiraju glavno (vrste "odbor") i stalna radna tijela (u ovom primjeru onoliko stalnih radnih tijela vrste "vijeće studija" koliko ima studija plus još jedno vrste "etičko povjerenstvo").
Privremena radna tijela je najjednostavnije evidentirati u sustavu prilikom same evidencije akcije na koju se radno tijelo odnosi. Na primjer, pri evidenciji obrane teme, može se započeti unos podataka u pripadnom okviru u prozoru Tema završnog rada, odabrati pomoćni prozor za radno tijelo i tamo napraviti cijeli unos povjerenstva, uključujući i članove, te nastaviti unos obrane teme. Važno je napomenuti da se radna tijela mogu vezati uz kategorije obveza, tako da treba voditi računa da je radno tijelo vezano uz istu kategoriju obveze kao i sama obveza.
Uz neke obveze je moguće povezati i više povjerenstava. Npr. vezano uz ocjenu teme rada, ukoliko se tema vrednuje kroz više kriterija, moguće je imati više povjerenstava koja su vezana uz određenog studenta i temu - povjerenstvo za stručno vrednovanje teme i etičko povjerenstvo. Pri tom etičko povjerenstvo može biti i stalno radno tijelo na učilištu.
Studenti na Studomatu imaju mogućnost pregleda evidentiranih podataka vezanih za završetak studija.