You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 6 Next »

Za početak unosa podataka o radu potrebno je putem poveznice Promijeni/Dodaj novi članak otvoriti sučelje s podacima o broju/sveščiću te u gornjem desnom uglu odabrati Dodaj članak.

Tip
Iz padajućeg izbornika se odabire kategorija rada.

DOI
Unosi se DOI (Digital Object Identifier) broj konkretnog rada dobiven od agencije Crossref (detaljnije informacije o DOI oznaci, prednostima, načinima registracije, vezanim troškovima i sl. potražite na adresama http://www.crossref.org/ i http://www.doi.org/ )

Autor
Unose se podaci o autoru ili autorima rada: ime, prezime, afilijacija i e-mail adresa. Podaci o autorima se preuzimaju s rada, tj. iz PDF dokumenta te ukoliko na samom radu nema informacija o afilijaciji i/ili e-mail adresi autora, isto nije potrebno unositi.

Važno

Na e-mail adresu upisanu pored autora Hrčak će poslati poziv za povezivanjem rada s ORCID identifikatorom stoga je vrlo važno da se upiše točna e-mail adresa.


Projekti
Ako je rad nastao u okviru nekog projekta, pritiskom na plus ( + ) se dodaje projekt. Projektse odabire iz normativnog popisa projekata tako da se upiše akronim, šifra ili riječ iz naziva projekta (za autocomplete je potrebno upisati minimalno 4 znaka). Normativni popis obuhvaća projekte financijera H2020, FP7, MZOS, HRZZ, WT, NHMRC…, a ako na popisu nema odgovarajućeg projekta, možete ga dodati klikom na poveznicu koja dostupna u sučelju.

Jezici
Označavaju se jezici na kojima ćete unijeti bibliografske podatke. Primjerice, ako je rad na hrvatskom jeziku, ali ima naslov, sažetak i ključne riječi i na engleskom, potrebno je označiti ta dva jezika.

Nakon unosa gore navedenih podataka obavezno pritisnuti Dodaj (ako se prvi put unosi) ili Promijeni (ako se ažuriraju već uneseni podaci).


Naslov
Unosi se naslov za svaki odabrani jezik u prethodnom polju.

Kod unošenja naslova i sažetaka u bazu Hrčka, podržane su formule izražene putem LaTex formata i to u sljedećim oblicima: 

\[LaTex kod\]

\(LaTex kod\)

Prvi format -\[..\] služi za prikaz formule izvan teksta (izdvojeni blok), dok je drugi -\(..\) namijenjen za prikaz formula u samom tekstu.

Npr.:

The mass-energy equivalence is described by the famous equation \(E=mc^2\) discovered in 1905 by Albert Einstein.
The well known Pythagorean theorem \[x^2 + y^2 = z^2\] was proved to be invalid for other exponents. 
The binomial coefficient is defined by the next expression: \[\binom{n}{k} = \frac{n!}{k!(n-k)!}\] 

Primjeri preuzeti s: https://www.sharelatex.com/learn/Mathematical_expressions

Matematičke furmule se procesiraju korištenjem biblioteke MathJax pa se detalji oko podržanih pronaći na stranicama proizvođača. Iako biblioteka podržava i ostale oblike uključivanja jednadžbi u tekst ($$, $..), korištenje istih nije preporučljivo, te se ne jamči ispravan prikaz ukoliko se isti koriste u tekstu.

Sažetak
Unosi se sažetak za svaki odabrani jezik. U sažetak se također mogu unositi formule putem LaTex formata.

Ključne riječi
Unose se ključne riječi za svaki odabrani jezik. Ključne riječi je nužno razdvojiti znakom točka-zarez ( ; )

Stranica od - do
Unose se početka i završna stranica rada.

Upload
Postavljanje cjelovitog rada u PDF-u je obavezno. Ovisno o odabranom jeziku ili jezicima prilikom unosa, prikazivat će se jedno ili više polja za upload dokumenta.
(warning) Ako je odabran hrvatski i engleski jezik, prikazivat će se polja za upload hrvatske i engleske verzije rada. Ako ne postoji engleska verzija, u to polje nije potrebno ništa uploadati!


Nakon unosa svih podataka i cjelovitog rada u PDF-u, na dnu stranice je potrebno pritisnuti Spremi.


Rad će potom postati vidljiv unutar broja te ga je moguće uređivati (poveznica Promijeni), obrisati iz tog broja (poveznica Obriši) te je moguće postaviti XML datoteku tog rada.




  • No labels