You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 33 Next »


Vrsta programa

Visoko obrazovanje u Republici Hrvatskoj provodi se kroz sveučilišne i stručne studije.


Slika 1. Vrsta programa


Sveučilišni studiji provode se isključivo na sveučilištima dok se stručni studiji izvode na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama.

Sveučilišni se studiji, u pravilu, odvijaju na tri razine, preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj, a iznimno, sveučilišna preddiplomska i diplomska razina može se provoditi kroz integrirani preddiplomski i diplomski studij.

Stručni su studiji koncipirani na dvije razine, stručnoj i specijalističkoj diplomskoj. Stručni studiji mogu biti preddiplomski stručni studij i kratki stručni studij.


Na ovoj stranici:

Nositelji i izvoditelji


Slika 2. Nositelji i zvoditelji

Nositelj 

Termin koji se koristi da bi se istaknuo status visokoškolske ustanove koja u pravilu ima više „izvođača“ koje samostalno izvode studije. Takva organizacijska struktura visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj posebno je specifična za sveučilišta. Sveučilišta imaju „sastavnice“ – akademske jedinice u svom sastavu koje mogu imati status samostalnih visokih učilišta (fakulteti, akademije) koji samostalno izvode studijske programe, upisuju studente  i zapošljavaju nastavni kadar, ili sveučilišne odjele koji organiziraju i provode izvođenje studijskih programa ali su njihovi nastavnici zaposleni neposredno na sveučilištu koje ih raspoređuje na rad u pojedine odjele. U tom slučaju govorimo o „integriranom sveučilištu“. (takva sveučilišta su: Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Puli i Sveučilište u Zadru). Druga sveučilišta nisu formalno-pravno „integrirana“, već ostvaruju veći ili manji stupanj funkcionalne integracije, no i ta sveučilišta osim fakulteta i akademija imaju kao svoje sastavnice i sveučilišne odjele ili pojedine sveučilišne centre koji provode izvođenje pojedinih studija. Ključno je u odnosu na studijske programe da sve studijske programe koji se izvode na njihovim sastavnicama donose sveučilišta a sastavnice (izvođači) ih izvode. Neke studijske programe izvode neposredno sveučilišta.

Izvoditelj

Termin koji se odnosi na sveučilišnu sastavnicu koja u potpunosti (fakulteti i akademije) samostalno izvode studijske programe ili su, ako je riječ o sveučilišnim odjelima, odgovorni su za njihovo izvođenje ali ih izvode u uskoj suradnji sa svojim sveučilištem. Visokoškolske ustanove koje ne izvode sveučilišne programe (veleučilišta i visoke škole) su istovremeno i „nositelji“ i „izvođači“ jer visoko učilište te vrste i donosi i izvodi studijske programe. Korisnicima ovog upisnika omogućeno je i preporuča se da kada traže studijske programe nekog sveučilišta koje se pokaže na listi „nositelja“ suze izbor na nekog „izvođača“ – sastavnicu sveučilišta. To je posebno praktično kad je riječ o sveučilištima koja kao „izvođače“ imaju fakultete i akademije.


Naziv koji se stječe studijem

Stečeni stručni naziv koji student ostvari po završetku programa.

Slika 3. Naziv koji se stječe studijem



Znanstvena područja i polja


Slika 4. Znanstrvena područja i polja

Područje

Znanstveno područje kojem pripada studijski program.

Pravilnikom o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama uvrđuju se sljedeća znanstvena područja:

  • Biomedicina i zdravstvo
  • Biotehničke znanosti
  • Društvene znanosti
  • Humanističke znanosti
  • Interdisciplinarna područja umjetnosti
  • Interdisciplinarna područja znanosti
  • Prirodne znanosti
  • Tehničke znanosti
  • Umjetničko područje

Polje

Znanstveno polje kojem pripada studijski program, te je povezano s odgovarajućim znanstvenim područjem. Odnosno, svako znanstveno područje se dijeli na zanstvena polja, tako da npr. humanističkom području mogu pripadati znanstvena polja povijest, arheologija, filozofija, znanost o umjetnosti i sl.


FOET

Fields od Education and Training/ Polja za obrazovanje i osposobljavanje.


Slika 5. FOET


UNESCO razvija međunarodnu standardnu ​​klasifikaciju obrazovanja (ISCED) radi olakšavanja usporedbe obrazovnih statistika i pokazatelja u svim zemljama na temelju jedinstvenih i međunarodno dogovorenih definicija. ISCED omogućuje sastavljanje, sastavljanje i predstavljanje statistika obrazovanja na jedinstven način. Europska komisija izradila je preliminarni popis detaljnih polja ISCED-a 2013, naznačujući podudarnosti s prethodnom klasifikacijom Polja za obrazovanje i osposobljavanje 1999 (FOET 1999 - na temelju ISCED 1997). Više o tome možete pronaći na sljedećoj poveznici: http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-fields-of-education-and-training-2013-detailed-field-descriptions-2015-en.pdf.

Način implementacije

podatak o načinu implementacije studijskog programa. Podatak može biti: združeni, zajednički, klasično i online.


TODO SLIKA znanstvena područja i polja

Slika 3. Znanstvena područja i polja


Područje - nanstveno područje po kojem se može vršiti pretraga - na primjer: „tehničke znanosti“, „društvene znanosti“ i sl.

Polje - znanstveno polje je uža podjela unutar nekog područja - na primjer za „društvene znanosti“: „pravo“, „ekonomija“ i sl.


Mjesta

sva mjesta u kojima se izvode studijski programi.


TODO SLIKA mjesta

Slika 4. Mjesta


Više o načinu pretraživanja/dohvata podataka o studijskim programima moguće je pročitati na Pretraživanje studijskih programa.


Jezik


Ostali parametri

  • No labels