Vrsta programa

Visoko obrazovanje u Republici Hrvatskoj provodi se kroz sveučilišne i stručne studije.


Vrsta programa za pretraživanje

Slika 1. Vrsta programa


Sveučilišni studiji provode se isključivo na sveučilištima dok se stručni studiji izvode na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama.

Sveučilišni se studiji, u pravilu, odvijaju na tri razine, preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj, a iznimno, sveučilišna preddiplomska i diplomska razina može se provoditi kroz integrirani preddiplomski i diplomski studij.

Stručni su studiji koncipirani na dvije razine, stručnoj i specijalističkoj diplomskoj. Stručni studiji mogu biti preddiplomski stručni studij i kratki stručni studij.


Na ovoj stranici:

Nositelji i izvoditelji


Slika 2. Nositelji i izvoditelji

Nositelj 

Termin koji se koristi da bi se istaknuo status visokoškolske ustanove koja u pravilu ima više „izvođača“ koje samostalno izvode studije. Takva organizacijska struktura visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj posebno je specifična za sveučilišta. Sveučilišta imaju „sastavnice“ – akademske jedinice u svom sastavu koje mogu imati status samostalnih visokih učilišta (fakulteti, akademije) koji samostalno izvode studijske programe, upisuju studente  i zapošljavaju nastavni kadar, ili sveučilišne odjele koji organiziraju i provode izvođenje studijskih programa ali su njihovi nastavnici zaposleni neposredno na sveučilištu koje ih raspoređuje na rad u pojedine odjele. U tom slučaju govorimo o „integriranom sveučilištu“. (takva sveučilišta su: Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Puli i Sveučilište u Zadru). Druga sveučilišta nisu formalno-pravno „integrirana“, već ostvaruju veći ili manji stupanj funkcionalne integracije, no i ta sveučilišta osim fakulteta i akademija imaju kao svoje sastavnice i sveučilišne odjele ili pojedine sveučilišne centre koji provode izvođenje pojedinih studija. Ključno je u odnosu na studijske programe da sve studijske programe koji se izvode na njihovim sastavnicama donose sveučilišta a sastavnice (izvođači) ih izvode. Neke studijske programe izvode neposredno sveučilišta.

Izvoditelj

Termin koji se odnosi na sveučilišnu sastavnicu koja u potpunosti (fakulteti i akademije) samostalno izvode studijske programe ili su, ako je riječ o sveučilišnim odjelima, odgovorni su za njihovo izvođenje ali ih izvode u uskoj suradnji sa svojim sveučilištem. Visokoškolske ustanove koje ne izvode sveučilišne programe (veleučilišta i visoke škole) su istovremeno i „nositelji“ i „izvođači“ jer visoko učilište te vrste i donosi i izvodi studijske programe. Korisnicima ovog upisnika omogućeno je i preporučuje se da kada traže studijske programe nekog sveučilišta koje se pokaže na listi „nositelja“ suze izbor na nekog „izvođača“ – sastavnicu sveučilišta. To je posebno praktično kad je riječ o sveučilištima koja kao „izvođače“ imaju fakultete i akademije.


Naziv koji se stječe studijem

Stečeni stručni naziv koji student ostvari po završetku programa.

Slika 3. Naziv koji se stječe studijem


Šifra iz upisnika

Slika 4. Pretraživanje po šifri studijskog programa iz upisnika



Znanstvena područja i polja


Slika 5. Znanstvena područja i polja

Područje

Znanstveno područje kojem pripada studijski program.

Pravilnikom o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama utvrđuju se sljedeća znanstvena područja:

  • Biomedicina i zdravstvo
  • Biotehničke znanosti
  • Društvene znanosti
  • Humanističke znanosti
  • Interdisciplinarna područja umjetnosti
  • Interdisciplinarna područja znanosti
  • Prirodne znanosti
  • Tehničke znanosti
  • Umjetničko područje

Polje

Znanstveno polje kojem pripada studijski program, te je povezano s odgovarajućim znanstvenim područjem. Odnosno, svako znanstveno područje se dijeli na znanstvena polja, tako da npr. humanističkom području mogu pripadati znanstvena polja povijest, arheologija, filozofija, znanost o umjetnosti i sl.


FOET

Fields od Education and Training/ Polja za obrazovanje i osposobljavanje.


Slika 6. FOET


UNESCO razvija međunarodnu standardnu ​​klasifikaciju obrazovanja (ISCED) radi olakšavanja usporedbe obrazovnih statistika i pokazatelja u svim zemljama na temelju jedinstvenih i međunarodno dogovorenih definicija. ISCED omogućuje sastavljanje, sastavljanje i predstavljanje statistika obrazovanja na jedinstven način. Europska komisija izradila je preliminarni popis detaljnih polja ISCED-a 2013, naznačujući podudarnosti s prethodnom klasifikacijom Polja za obrazovanje i osposobljavanje 1999 (FOET 1999 - na temelju ISCED 1997). Više o tome možete pronaći na sljedećoj poveznici: http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-fields-of-education-and-training-2013-detailed-field-descriptions-2015-en.pdf.


Mjesta

Podatak o tome u kojim se sve mjestima izvodi studijski program.

Slika 7. Mjesta

Uz mjesto, nalazi se i podatak o tipu lokacije, a on može biti:

  • lokalno
  • dislocirano
  • oba


Jezik izvođenja studija

Podatak o jeziku izvođenja studija.


Slika 8. Jezik

Način izvođenja i ostali parametri

Način izvođenja može studija može biti: 

  • združeni
  • zajednički
  • klasično
  • online

Ostali parametri koji se prikazuju su:

  • Akademska godina izvođenja
  • STEM - podatak pripada li studijski program u skupinu STEM. Akronim: Science, Technology, Engineering and Mathematics. Podrazumijeva područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike.
  • Prema načinu izvođenja može biti:
    • jednopredmetni
    • dvopredmetni - studijski program koji se upisuje zajedno s nekim drugim dvopredmetnim studijem

Slika 9. Način izvođenja i ostali parametri


Više o načinu pretraživanja/dohvata podataka o studijskim programima moguće je pročitati na Pretraživanje studijskih programa.