Bolonjskim procesom dodiplomsko visokoškolsko obrazovanje podijeljeno je u dvije razine – preddiplomsku i diplomsku. Nakon završene preddiplomske razine studenti mogu bez dodatnih uvjeta nastaviti studirati na odgovarajućem diplomskom studiju ili mogu uz obavljanje dodatnih nastavih obveza nastaviti studirati na nekom drugom srodnom diplomskom studiju. 

Dodatne obveze student može obavljati usporedo sa studiranjem diplomskog studija, a može upisati razlikovnu godinu odnosno razlikovni studij ako su dodatne nastavne obveze prevelike da bi ih mogao obaviti zajedno sa studiranjem na diplomskom studiju. Ukoliko su razlike između preddiplomskog i diplomskog studija još veće, student mora ponovo upisati preddiplomski studij uz priznavanje prethodno obavljenih kolegija.

Razlikovni studij ne smatra se studijem u smislu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, a za cilj ima omogućiti studentu stjecanje prava na upis više razine studija.

Pravila vođenja razlikovnih studija kroz ISVU

  1. Razlikovni studij je potrebno opisati kao element strukture studija na visokom učilištu, s načinom izvedbe – razlikovni studij, uz sljedeća pravila:
    1. Razlikovni studij može trajati najviše 2 semestra
    2. Razlikovni studij se ne može postaviti za studije prve razine i integrirane studije
    3. Razlikovnim studijom se ne može steći stručni naziv
    4. Tip razlikovnog studija mora uvijek biti studij
    5. Razlikovni studij ne može imati podređene elemente (smjerove, usmjerenja, module…)
  2. Za razlikovni studij je moguće opisati nastavni program kao i za ostale vrste studija u ISVU. To znači da se u nastavnom programu mogu definirati i obvezni i izborni predmeti. Postoji nekoliko mogućnosti:
    • veći broj studenata razlikovnog studija sluša isti skup predmeta nastavni program takvog razlikovnog studija opisuje se s obveznim i/ili izbornom predmetima
    • ako svaki student upisuje svoj skup razlikovnih obveza, nastavni program razlikovnog studija može se opisati:
      • bez obveznih predmeta samo s grupama izbornih predmeta
      • bez predmeta - na upisni list stavljaju se predmeti koji se predaju na drugim studijima na visokom učilištu
  3. Za razlikovni studij omogućeno je definiranje školarina na visokom učilištu i vođenje školarina studenata.
  4. Prilikom evidencije novog upisnog lista potrebno je odabrati novi temelj financiranja Razlikovni studij.
  5. Nije moguće mijenjati smjer s i na razlikovni studij.
  6. Prilikom ispisa potvrda biti će naznačeno da je student upisan na razlikovni studij.
  7. Za studente razlikovnog studija nije moguće provesti završetak studija zajedno s obranom diplomskog rada nego je moguće evidentirati da je student završio razlikovni studij.
  8. Studentu se može izdati potvrda o završetku razlikovnog studija ali s obzirom da se završetkom razlikovnog studija ne stječe stručni naziv, ne može se izdati svjedodžba ili dopunska isprava.

  • No labels