Korisnički upiti omogućuju, uvjetno govoreći, slobodno stvaranja upita u okviru neke tematike odnosno nekog skupa podataka (takav skup podataka se naziva "kocka"). Počevši od inicijalno "prazne ploče", korisnik u upit dodaje one elemente (podatke) koji ga zanimaju te tako stvara vlastite upite. 

Za početak, potrebno je kliknuti na Korisnički upiti, nakon čega bi se trebao prikazati prozor kao na slici 1. 



Slika 1. Početni izgled prozora nakon odabira korisničkih upita 

U ovom izborniku:

Odabir kocke

Prva stvar koju je potrebno napraviti kako biste dohvatili određene podatke jest odlučiti se koje podatke želite analizirati. Podaci su tematski organizirani u strukture koje se nazivaju kocke. 

U polju Odaberite kocku, u padajućem je izborniku potrebno odabrati neki od korisničkih upita (kocaka) koju se želi koristiti (Slika 2).


Slika 2. Odabir kocke

Primjerice, odabirom kocke Poseban status studenta, prikazuju se podaci kao na slici 3.

Ispod naziva odabrane kocke nalazi se kratki opis kocke (prikazano u crvenom okviru), dok se detaljniji opis kocke prikazuje u kartici Opis kocke (slika 4.). 



Slika 3. Dijelovi prozora



Slika 4. Kartica Opis kocke


Odabir mjera i dimenzija

Za svaku kocku je moguće odabrati mjere i dimenzije koje će se koristiti prilikom izrade izvještaja (prikazano u plavom okviru). U polju Odaberite mjere i dimenzije će automatski biti odabrana mjera koje je obvezna dok je sve ostale mjere moguće odabrati iz padajućeg izbornika.

U primjeru kocke Poseban status studenta vidimo da je već odabrana mjera Početak posebnog statusa, dok je iz padajućeg izbornika moguće odabrati još Poseban status i Student na visokom učilištu (Slika 5). 


Slika 5. Odabir mjera


Nakon odabira mjera i dimenzija, potrebno je pokrenuti upit. Pokretanjem upita podaci će se prikazati kao na slici 6.


Slika 6. Prikaz podataka nakon pokretanja upita

U navedenom primjeru možemo vidjeti da se u rezultatima prikazuje broj svih studenata koji na dohvaćenom visokom učilištu imaju evidentiran poseban status. 

Odabir atributa

Od ponuđenih atributa, koji ovise o mjerama i dimenzijama koje smo odabrali, možemo one atribute koje želimo prikazati u izvještaju odvući u polja za prikaz rezultata u retcima ili stupcima (slika 7.)


Slika 7. Odabir atributa koje želimo prikazati u izvještaju

U primjeru smo odabrali da u retcima želimo prikazati atribute: Student - generacija na VU (ak. god. prvog up. god.) i Poseban status, a u stupcu Student - spol, te su nam se podaci prikazali kao na slici 8.


Slika 8. Prikaz podataka prema zadanim parametrima

Filtriranje rezultata

Podaci iz pojedinih atributa se mogu filtrirati na način da se klikne na strelicu pokraj atributa te u izborniku koji će se prikazati odabere vrijednosti koje se želi prikazati. Moguće je odabrati sve, poništiti odabir, ili se može proizvoljno kliknuti ispred pojedinog podatka koji se želi prikazati u izvještaju.

U primjeru na slici 9 su odabrane akademske godine 2020./21. i 2021./22. te se u izvještaju prikazuju posebni statusi samo za navedene godinu.


Slika 9. Filtriranje rezultata


Odabir aritmetičkog operatora

Prilikom prikaza rezultata, u polju za izračun mjera se kao aritmetički operator automatski postavlja količina. Želi li se odabrati jedan od aritmetičkih operatora da bi izračunali željenu mjeru, potrebno da je odabrati iz padajućeg izbornika (slika 10.).


Slika 10. Odabir aritmetičkog operatora

Prikaz međuzbroja

Ponekad je dobivene podatke potrebno sumirati po određenim atributima. Na slici 11 vidimo razliku u prikazivanju podataka kada je uključen prikaz međuzbroja. U slučaju kad prikazivanje međuzbroja nije uključeno, u rezultatima se ispisuje broj studenata po smjerovima (po razini studija) i spolu ali se prikazuje samo ukupan broj studenata. Onda kad se uključi Prikaz međuzbroja, za svaku razinu studija se posebno zbrajaju studenti prema spolu i na kraju tablice se opet prikazuje ukupan zbroj.

Slika 11. Prikaz međuzbroja

Način prikaza rezultata

U primjeru na slici 12. se atributi u rezultatima prikazuju na način da je prvo prikazan poseban status a u idućem stupcu akademska godina (generacija na VU). Način prikaza atributa ovisi o tome kojim redosljedom su atributi odabrani. Na slici 9. vidimo da je u atributima prikazana prvo akademska godina a nakon toga poseban status, te se prema tome prikazuju i rezultati.


Slika 12. Način prikaza rezultata


Želimo li dobivene rezultate sortirati, tada ćemo koristiti strelice za sortiranje redaka ili stupaca (slika 13.).

Slika 13. Sortiranje rezultata

Atribut Prethodna akademska godina se odnosi na promatranu godinu -1 godina.



  • No labels