You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 13 Next »


Na ovoj stranici:

Preuzimanje podataka iz sustava ISVU

Što je potrebno učiniti za prebacivanje podataka iz ISVU u Mozvag2?

Prije prebacivanja podataka potrebno je napraviti dvije predradnje:

  1. Potrebno je upariti šifre studijskih programa iz Mozvaga2 sa šiframa studija iz ISVU. Uparivanje studija možete sami napraviti u prozoru Studijski program u Mozvag2 aplikaciji (polje Šifra iz ISVU).
  2. U modulu ISVU Koordinator potrebno je dodijeliti informacijskom sustavu pod šifrom 416 dozvole za pregled podataka (921,922,923,924,925).

Dobro bi bilo pregledati još jednom podatke u ISVU (nastavne grupe, kadrovi i sl.). Kada ste spremni možete poslati na e-mail: mozvag@srce.hr zahtjev za prebacivanjem podataka iz ISVU. Više o prebacivanju možete pročitati na Mozvag uputama.

Može li se na jedan Mozvag2 studij upariti više ISVU studija?

Uparivanje studija je zamišljeno kao 1 na 1. U Mozvag2 se upisuje šifra korijenskog studija iz ISVU, te će se prilikom povlačenja podataka gledati podaci svih podelemenata. Službeno nisu podržani slučajevi gdje postoje više ISVU studija koji odgovaraju jednom Mozvag studijskom programu i koji nisu povezani preko korijenskog elementa strukture studija. U tom slučaju savjet je se uparit jedna od šifri iz ISVU, dok šifru drugih studija dojavite mailom. Centar potpore može pokušati naknadno napraviti uniju podataka za uvjete izvođenja s podacima ostalih studija , ali s obzirom da takvo što nije zamišljeno ne može se garantirati hoće li za sve slučajeve to biti moguće (npr. podatke za tablice 3.1, 3.4, 3.5 i 3.6 neće biti moguće dobiti iz ISVU-a za taj studij).

Kakve veze s prebacivanjem podataka ima  polje „Šifra studijskog program u Mozvagu“ iz sustava ISVU (prozor „Elementi strukture studija“)?

U to polje ide isključivo šifra iz starog Mozvaga i tu je zbog DZS izvještaja te nema nikakve veze s prebacivanjem podataka u Mozvag2.

Nakon prebacivanja podataka iz ISVU primjećujem da postoji višak podataka ili dupli podaci.

Visoko učilište prije prebacivanja podataka dogovara način prebacivanja. Ako je učilište tražilo kombinaciju ISVU podataka i podataka iz Mozvaga, onda je ovakvo podatkovno stanje očekivano. Prebacivanje podataka iz ISVU nije destruktivno, odnosno prebacivanjem se podaci neće obrisati, nego će se ažurirati ili nadodati. Konkretno podaci o osobama će se ažurirati onim podacima iz ISVU, dok će se predmeti iz ISVU nadodati uz postojeće predmete iz starog Mozvaga. Predmeti iz ISVU će se nadodati s novim šiframa i imat će podatak o kojem se ISVU predmetu radi (polje 'Šifra predmeta u izvornom informacijskom sustavu', prozor 'Predmet'). Predmete koji ustanovi neće trebati ili su višak dovoljno je samo obrisati iz prozora 'Predmeti i nastavnici na studijskom programu'.

Imenovanja

Tko odrađuje imenovanje za novi Mozvag2?

Imenovanje korisnika odrađuje Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO, mozvag@azvo.hr).

Rad s aplikacijom i evidencija podataka

Prilikom generiranja analize uvjeta izvođenja pojavljuje se poruka da „radni odnosi nisu ili evidentirani ili nisu aktivni ili nisu usklađeni sa zvanjima za slijedeće nastavnike“

Treba pogledati prozor „Nastavnik“, okvir „Aktualno zaposlenje...“ što je evidentirano tamo odnosi se na akademsku godinu za koju se vrednuju, te isto takvi podaci (zvanje, radni odnos...) moraju biti evidentirani u povijesti radnog odnosa za period koji ulazi u tu akademsku godinu.

U izborniku Analitički prilog u prozorima Pregled - ... postoje neispravni podaci. Mogu li se ažurirati podaci u tim prozorima?

Navedeni prozori služe samo za pregled podataka i nema evidencije. Prikaz se generira na temelju evidentiranih podataka za analizu uvjeta izvođenja. Navedeni prozori uvijek generiraju podatke za trenutnu akademsku godinu, a ne onu za koju se ustanova odlučila da će se vrednovati. Ako postoji razlika onda učilište ne može koristiti te prozore za provjeru podataka, nego generirani analitički prilog koji je jedini relevantni način provjere podataka. Generirati se može iz prozora „Vrednovanje ustanove “ i on se prilagođava godini vrednovanja.

Gdje treba evidentirati osobu, u Nastavno ili nenastavno osoblje?

Osoba tokom vrednovanja može biti ili nastavno ili nenastavno osoblje. Ne može biti oboje. Ako osoba predaje na predmetu treba je evidentirati kao nastavno osoblje, u suprotnom kao nenastavno.

Ne mogu dohvatiti osobu u prozoru Nastavnik/nenastavno osoblje, iako postoji u sustavu.

Postupak za zapošljavanje osobe koja već postoji u sustavu je sljedeći:

  1. Pokrenuti unos u gornjem okviru prozora „Nastavnik“ i evidentirajte OIB od navedene osobe.
  2. Premjestiti se u neko drugo polje, nakon toga bi Vas sustav trebao pitati želite li povući podatke o navedenoj osobi. Nakon što odgovorite potvrdno moći ćete nastaviti popunjavati donje okvire.
  3. Popuniti okvir „Aktualno zaposlenje nastavnika“

Osoba je evidentirana kao nastavnik, a treba biti nenastavno osoblje ili obrnuto.

U prozoru gdje je evidentirana, obrisati aktualno zaposlenje (ostale podatke ne treba dirati). Te joj evidentirati aktualno zaposlenje u drugom prozoru.

Podaci o nastavnicima na vrsti nastave (prozor Predmet), nisu prenešeni u izvođači za vrste nastave (prozor Predmeti i nastavnici na studijskom programu)

Nije zamišljeno da se ti podaci prenose. Ta dva podatka naizgled jesu slična, ali im je semantika različita – jedno je globalno (na svim programima) opterećenje nastavnika na vrsti nastave (prozor „Predmet“) dok je drugo opterećenja nastavnika na vrsti nastave samo za određeni program (prozor „Predmeti i nastavnici na studijskom programu“). Podaci mogu biti isti u oba prozora, ali i ne moraju, stoga je popunjavanje ostavljeno korisnicima jer su oni ti koji poznaju svoj studijski program i opterećenje nastavnika.

Koji studijski programi ustanove ulaze u vrednovanje?

U raznim prozorima postoji polje „Ulazi u analitiku“, ako je Da onda se taj program vrednuje. Također popis programa koji se vrednuju se može vidjeti: „Godišnji plan vrednovanja“ ili „Vrednovanje ustanove“.

U prozoru za konferencije (tablica 5.4) nedostaju organizatori

Organizatori su zapravo ustanove, a korisnici nove ustanove mogu sami evidentirati u katalogu Ustanova (izbornik Ustanova).

Nema konferencija za visoko učilište (tablica 5.4)

Korisnici trebaju sami evidentirati konferencije u svoj katalog. Analitički prilog -> Katalozi ->Konferencija za visoko učilište.

U koju kalendarsku godinu evidentirati projekte/kako evidentirati projekte (5.3)?

Upisati točno one datume kada su počeli i završili (ako su završili), a evidentirati ih pod onu kalendarsku godinu kada su počeli. Npr. za početak projekta 13.11.2012. projekt treba evidentirati pod 2012. kalendarsku godinu.

Gdje se može generirati analitički prilog i analiza uvjeta izvođenja?

U prozoru „Vrednovanje ustanove“. Mogu ih generirati korisnici, AZVO ili Centar potpore koliko god puta treba bez ikakve bojazni da će se nešto promijeniti u podacima. Također ti generirani dokumenti su jedini relevantni način provjere podataka, jer su upravo oni dokumenti koji se prilažu za postupak.

Kako evidentirati opterećenje za predmete koji se zovu: Završni rad, Diplomski rad, Projekt, Seminar i sl.

Završne i diplomske radove ne bi ni trebalo unositi u Mozvag kao nastavno opterećenje nastavnika niti studijskog programa, tj. kao „predmete“, jer diplomski rad nije predmet, kolegij, niti oblik nastave unutar kolegija, poput predavanja, seminara i vježbe. Također se korisnik može obratiti AZVO administratorima (mozvag@azvo.hr) s upitom što se treba ili ne treba evidentirati.





  • No labels