Kroz sučelje za unos "Rad u časopisu" se NE unose:
- članci u novinama i popularnim časopisima (unose se kroz sučelje za unos "Druge vrste radova")
- radovi u časopisima koji nemaju ISSN broj (unose se kroz sučelje za unos "Druge vrste radova")
Nakon odabira vrste publikacije potrebno je odabrati vrstu priloga: izvorni znanstveni rad; stručni rad; pregledni rad (znanstveni); pregledni rad (stručni); prethodno priopćenje; kratko priopćenje; data paper; pismo (znanstveno); prikaz slučaja; uvodnik; popularni rad; prikaz, osvrt, kritika; pismo uredniku; ispravak; bibliografija, indeks, kazalo i dr.; ostalo.
Nakon odabira vrste priloga otvara se polje za unos godine objave. Nakon unosa godine otvara se polje za odabir časopisa iz normative. Polje je pretraživo po naslovu i po ISSN broju.
Slika 3. Odabir naslova časopisa iz normative
Odabirom časopisa iz normative automatski se povlače podaci o ISSN broju časopisa i njegovoj indeksiranosti u indeksnim bazama podataka, kao i ostala polja za unos podataka unos unutar CroRIS CROSBI-ja.
Normativa časopisa građena je u skladu s podacima iz ISSN baze podataka i mrežnih stranica časopisa te je prilikom unosa rada u časopisu iznimno važno odabrati odgovarajući normativni zapis časopisa iz naše normative časopisa.
Prilikom unosa rada u časopisu potrebno je odabrati PRAVI časopis iz padajućeg izbornika normative časopisa pri čemu je od velike pomoći raspon godina naveden u zagradama kraj naslova časopisa koji govori o tome koji naslov časopisa i pripadajući ISSN-ovi su bili važeći u kojem vremenskom periodu (u zagradama su navedene početna i završna godina u kojoj je časopis izlazio pod određenim naslovom/ISSN-om).
Iznimno ako časopis nije u normativi moguće je dodati novi časopis odabirom opcije “Unesi novi časopis”.
Slika 4. Unos novog časopisa
Odabirom opcije Unos novog časopisa otvaraju se polja za unos podataka o časopisu. Dovoljno je unijeti samo osnovne podatke poput naslova i ISSN brojeva.
Slika 5. Polja za unos novog časopisa
VAŽNO! |
---|
Odabir pravog časopisa s popisa ponuđenih časopisa iz normative časopisa (a samim time i automatsko popunjavanje podataka o ISSN-ovima časopisa na temelju podataka iz normative časopisa) je vrlo važno kako bi se ispravno automatski popunili podaci o indeksiranosti časopisa u pojedinim bazama podataka.
POLJE: Kućica Kolaboracija
Ako je rad rezultat rada kolaboracije tada je potrebno odabrati kućicu kolaboracija nakon čega će se otvoriti dodatno polja za unos naziva kolaboracije.
Slika 6. Unos kolaboracije
Pod kolaboracijom se podrazumijeva zajednički naziv za grupu autora koja pod tim nazivom objavljuje rad (npr. CMS Collaboration, PRISMA Collaboration, Atlas, EORTC Lymphoma Group, COVIDSurg Collaborative i dr.). Kolaboracije su česte u, npr., medicini i eksperimentalnoj fizici gdje je na radu i po nekoliko tisuća autora.
U ovo polje se NE upisuju ustanove autora rada, kao niti nazivi projekata na temelju kojih je rad nastao!
POLJE: Status objave rada
U polju Status objave rada potrebno je odabrati je li rad objavljen, ili je objavljen samo na mrežnim stranicama i čeka konačnu objavu (rani pristup), ili je prihvaćen za objavljivanje. Ako rad nije objavljen, potrebno je odabrati jednu od mogućnosti: Prihvaćeno za objavljivanje ili Rani pristup (online first). Podatke poput volumena, sveščića, raspona stranica, odnosno broja rada i broja stranica nije potrebno popunjavati. Jednom kad rad bude objavljen kod opcije statusa objave potrebno je promjeniti status rada u Objavljen i nadopuniti podatke.
Radovi koji su prošli recenziju i prihvaćeni su, nerijetko su dostupni na mrežnim stranicama izdavača s punim tekstom rada, no nisu time objavljeni U ČASOPISU (kao dio određenog broja časopisa). Takvi su radovi najčešće unutar rubrika Articles in press, Announced articles, Next issue, To be published, Ahead of Print, Early View, Latest Articles, Online Version of Record before inclusion in an issue i sl. i čekaju svoje objavljivanje unutar regularnog broja časopisa.
Rad je OBJAVLJEN U ČASOPISU onda kada se nalazi unutar pojedinog volumena i broja određenog časopisa, a objavljen je unutar određenog raspona stranica ili ima dodijeljen broj rada uz pripadajući ukupan broj stranica. Radovi koji su tek u najavi i nisu još objavljeni u sklopu određenog broja časopisa, već su samo dostupni online, čak i ako su indeksirani unutar određenih baza podataka, ostaju kategorizirani kao neobjavljeni (Prihvaćeno za objavljivanje ili Rani pristup (online first)) sve do njihove službene objave.
Slika 7. Odabir statusa objave rada
Ako je barem jedan od autora je potpisan adresom inozemne ustanove potrebno je odabrati kućicu ispod polja Status objave. Ovo je važno za točnost podataka u analizama o međunarodnoj suradnji (npr. prilikom preuzimanja podataka u MOZVAG tablicu i prikaz broja radova proizašlih putem međunarodne suradnje).
Ovisno o vrsti publikacije koja se upisuje, ponudit će se polja za unos podataka o odgovornosti koja su predviđena za tu kategoriju (autori, urednici, ostali urednici, prevoditelji, mentori, neposredni voditelji).
U polje za određeni podatak o odgovornosti potrebno je unijeti autore u prazno polje u zadanom formatu: Prezime, Ime; Prezime, Ime; Prezime, Ime. Napomena: Inozemni se autori upisuju na jednak način, no ne povezuju se s CroRIS profilom.
Ukoliko se ime autora pojavi dva puta, s istim identifikatorom, riječ je o istom profilu. Rad će se ispravno povezati odabirom bilo koje opcije.
Imena autora unose se kako su navedena na radu s tim da se imena hrvatskih autora upisuju punim imenom i s hrvatskim dijakriticima kako bi povezivanje s profilom bilo jednostavnije. Ukoliko se ime autora na profilu razlikuje od imena na radu, potrebno je unutar profila evidentirati Povijest imena, a upute su na poveznici: Evidentiranje povijesti imena.
Nakon što su autori upisani, potrebno je kliknuti na Traži:
Slika 8. Unos autora
Pretragom će sustav pronaći osobe koje imaju profil i ponudit će ih za povezivanje. Potrebno je ručno (klikom na profil) odabrati osobe za povezivanje. Odabrani profili bit će označeni zelenom bojom.
Nakon odabira profila za povezivanje potrebno je kliknuti na Poveži. Ukoliko nema profila za povezivanje, nastavite s unosom.
Slika 9. Odabir autora za povezivanje s profilom
Odabrane osobe bit će povezane i upisane u polje Povezani profili autora.
Ako je broj autora veći od 10 tad u opciji Prikaži na vrhu stranice treba odabrati prikaz 25, 50 ili 100, te ručno odabrati autore za povezivanje.
Ako su autori ispravno upisani a rezultat pretrage ne prikazuje profile za povezivanje, potrebno je odabrati (kliknuti) Odustani ili križić (X) kako bi se vratili na sučelje za unos podataka.
Autori upisani u za to predviđeno polje bit će upisani, no ne i povezani s profilima. Profile nemaju neregistrirani znanstvenici, znanstvenici čija matična ustanova nije u sustavu AAI@EduHr , inozemni autori.
Ako pretraga ne pronalazi profile koji su registirani u sustavu provjerite jeste li upisali listu autora u ispravnom formatu
Ako iz nekog razloga (npr. dva prezimena, dva imena, različito ime na radu i profilu) profil osobe nije bio na listi profila za povezivanje u polju Povezani profili autora,
moguće je bazu pretražiti po nekom drugom imenu/prezimenu i povezati profil.
Slika 9.2 Pretraživanje nepovezanog profila
Ako je potrebno ispraviti podatke o imenu (dodavanje autora, pogrešno povezivanje, tipfeler itd.), podaci se ispravljaju u polju odgovornosti (autor, urednik…). Nakon ispravka podataka potrebno je ponovno kliknuti na Traži i označiti profil koji treba dodatno povezati.
POLJE: Podaci na jeziku objave
Kako bi se unio naslov rada, sažetak, ključne riječi potrebno je odabrati jezik objave. Ako je rad izvorno na engleskom jeziku bit će dovoljno unijeti podatke samo na engleskom jeziku. Ako je rad izvorno na hrvatskom ili nekom drugom jeziku osim izvornog potrebno je unijeti podatke na engleskom jeziku (barem naslov i ključne riječi). Podatke o radu moguće je unijeti i na više od dva jezika ako je rad objavljen na više jezika. Uz podatke na odabranom jeziku nalazi se i slobodno polje Napomena gdje se mogu unijeti bilješke o radu ili podaci za koje u zapisu nije predviđeno polje.
Podaci o naslovu, ključnim riječima i sažetku unose se malim početnim slovima, osim ako je gramatički potrebno pisati velika slova. U polje sažetak potrebno je unijeti sažetak u obliku kako je objavljen u radu. Ako na radu ne postoji sažetak, potrebno je svojim riječima opisati o čemu se u radu radi. Naslov rada ili ključne riječi unesene u navedeno polje nisu sažetak. Ako je rad objavljen na hrvatskom ili nekom drugom jeziku i nema podataka na engleskom jeziku tada se kao naslov i u polje ključne riječi upisuje prijevod.
Slika 10. Unos podataka o radu na odabranom jeziku
POLJE: Podaci o izdanju
Kod časopisa godina je unesena na početku unosa i odabirom časopisa ubilježena. Potrebno je unijeti volumen i/ili sveščić te raspon stranica ili ako rad nema stranice broj rada i ukupan broj stranica rada.
Slika 11. Podaci o izdanju
POLJE: Ostali podaci
U ovo polje upisuju se podaci o znanstvenom području. Kao izvor podataka služi Pravilnik o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama. Upisom znanstvenog područja otvara se padajući izbornik za odabir. Ako je rad recenziran potrebno je odabrati DA, nakon čega je potrebno odabrati radi li se o međunarodnoj ili domaćoj recenziji. Ako rad nije prošao recenzijski postupak potrebno je odabrati NE, a zadan forma je nepoznato ako nemamo takvih podataka. Kod časopisa indeksiranost se povlači automatski na osnovu godine objave, naslova i ISSN broja. Autori ne mogu sami mijenjati te podatke. Ako su podaci netočni te je potrebno dodati podatke o indeksiranosti treba poslati poruku urednicima CROSBI-ja kako bi nakon provjere unijeli tražene podatke.
OPREZ! |
---|
Urednici će imati mogućnost ručnog ispravljanja podataka o indeksiranosti časopisa, no to mora biti iznimka, a ne pravilo!
- ručno ispravljati podatke samo u slučaju kada se administratori ručnim pretraživanjem baze podataka uvjere da je rad objavljen u časopisu koji je zaista indeksiran u određenoj bazi podataka/citatnom indeksu u godini objavljivanja rada.
Slika 12. Ostali podaci
Ako je rad objavljen u otvorenom pristupu i za to su plaćeni troškovi objave (APC) kako bi se ti podaci mogli unijeti potrebno je odabrati Dodaj cijenu objave.
Slika 13. Troškovi objave (APC)
POLJE: Identifikatori
U polje identifikatori se unose identifikatori vezani uz publikaciju i rad koji se razlikuju se ovisno o vrsti publikacije (ISSN, ISBN, URN, doi i sl.). Kod časopisa se podatak o ISSN-u povlači automatski nakon odabranog časopisa iz normative.
Slika 14. Identifikatori
POLJE: Poveznice
Poveznice se dodaju odabirom: “Dodaj novu poveznicu”
Postoje dvije kategorije za unos poveznica (URL adrese) : URL rada i URL Istraživačkih podatka
U obadvije kategorije moguće je unijeti poveznice na:
URL rada/istraživačkih podataka koji je dostupan/su dostupni u otvorenom pristupu – gdje se upisuju isključivo URL adrese radova/istraživačkih podataka koji su dostupni u otvorenom pristupu. Potrebno je provjeriti dostupnost jer ako se radu/istraživačkim podacima može pristupiti ne znači nužno da su dostupni u otvorenom pristupu, jer ponekad je dostupnost ostvarena zahvaljujući pretplati.
URL rada/istraživačkih podataka koji nije dostupan/nisu dostupni u otvorenom pristupu– URL adrese na kojima je naveden rad ili istraživački podaci, npr. stranice izdavača, pri čemu rad/istraživački podaci nije dostupan/nisu dostupni u otvorenom pristupu, već samo za pretplatnike.
Dodatna polja za unos URL adrese mogu se dodavati prema potrebi odabirom “Dodaj novu poveznicu”.
Slika 15. Poveznice
Za povezivanje zapisa s ustanovom potrebno je odabrati: “Dodaj novu ustanovu”. Pod Ustanova / Organizacija potrebno je potražiti odgovarajuću ustanovu (naziv, broj iz upisnika). U lijevom izborniku je odabir uloge na osnovu koje se ustanova povezuje. Ovisno o vrsti građe u izborniku će se pojaviti i druge uloge (mentor, urednik itd.).
Slika 16. Povezivanje s ustanovom
Zapis je potrebno povezati sa svim hrvatskim ustanovama iz sustava znanosti i visokog obrazovanja koje imaju pravnu osobnost i koje su uz imena autora/urednika/prevoditelja navedene na samom radu. Zapis se ne povezuje s inozemnim ustanovama. Izvor podataka za popis ustanova su Upisnik znanstvenih organizacija i Upisnik visokih učilišta koji su u nadležnosti Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Ako su na radu uz imena autora/urednika/prevoditelja navedene inozemne ustanove, ili hrvatske ustanove koje nisu navedene u Upisnicima, ili autor nije povezan s određenom ustanovom, tada je potrebno odabrati opciju Rad nije povezna niti s jednom ustanovom.
Trenutno nije moguće povezati radove s ustanovama koje nisu navedene u spomenutim Upisnicima.
U slučaju spajanja dviju ustanova i/ili dijeljenja jedne ustanove na više novih ustanova, svi zapisi koji su objavljeni pod adresom ustanove koja više ne postoji ostaju u CROSBI-ju povezani s tim nazivom ustanove, a novi radovi koji će biti objavljeni nakon nastanka nove ustanove u CROSBI-ju će se povezati s nazivom nove ustanove.
VAŽNO! |
---|
Zapis je potrebno povezati sa svim hrvatskim ustanovama iz sustava znanosti i visokog obrazovanja koje su uz imena autora navedene u afilijaciji na samom radu. U pravilu je tu riječ o ustanovama s kojima su autori u vrijeme nastanka autorskog rada imali sklopljen važeći ugovor o radu i/ili su na tim ustanovama radili kao vanjski suradnici na istraživanjima opisanim u objavljenom radu i za to koristili njihovu znanstvenu infrastrukturu. Zapisi se ne povezuju s ustanovama na kojima autori trenutno rade (ili su radili), već isključivo s ustanovama s kojima su autori bili vezani u vrijeme nastanka autorskog djela. Također, zapisi se ne povezuju s ustanovama s kojima su autori povezani u svojstvu vanjskih suradnika za neke druge aktivnosti izuzev prethodno spomenutog provođenja znanstvenih aktivnosti (npr. za održavanje nastave), osim ako na samom radu uz ime autora izrijekom nije navedena i adresa ustanove s kojom se zapis želi povezati.
IZNIMKA! |
---|
Iznimno, radove znanstvenika iz biomedicinskog područja koji su nastali u vrijeme kada su znanstvenici bili u kumulativnom radnom odnosu na dvije ustanove (visoko učilište i pripadajuća klinička nastavna baza) moguće je povezati s obje ustanove čak i u slučaju kada je na radu navedena samo jedna od njih. Iznimka je moguća isključivo u slučaju ugovorom propisanog kumulativnog radnog odnosa i ne obuhvaća ustanove s kojima su autori povezani na drugi način (npr. održavanje nastave u svojstvu suradnika, privatna praksa itd.). Točnost navedenih podataka provjeravaju administratori predmetnih ustanova.
Pravilnim pridruživanjem zapisa u CROSBI-ju ustanovama omogućit će se uvid u znanstvenu produkciju na razini ustanova.
POLJE: Povezani projekti
Ako je barem jedan od autora istraživač na projektu i ako je rad zaista proizašao iz aktivnosti tog projekta, potrebno je pridružiti rad projektu. Projektu se pridružuju samo oni radovi na kojima se u zahvalama spominje taj projekt.
CROSBI kao normativu projekata koristi popis projekata iz Informacijskog sustava znanosti RH - CroRIS-a (URL: https://www.croris.hr/). Zapis o publikaciji je moguće povezati s postojećim zapisom o projektu.
Ako u normativi projekata već postoji zapis o projektu s kojim se zapis o publikaciji želi povezati, dovoljno je započeti unositi naziv projekta i/ili šifru projekta, pri čemu će se pojaviti lista zapisa o projektima među kojima je potrebno odabrati željeni projekt.
U slučaju da se željeni projekt ne nalazi na ponuđenoj listi projekata, projekt je potrebno unijeti u CroRIS, modul Projekti (https://www.croris.hr/projekti/).
Radovi se povezuju s projektima odabirom opcije “Dodaj novi projekt” nakon čega se otvaraju polja za unos projekta. Pretraživanje projekta moguće je upisom broja projekta (ili dijela broja) te po nazivu ili akronimu projekta.
Slika 17. Povezivanje s projektom
POLJE: Povezana oprema
Ako je pri izradi rada korištena oprema unesena u CroRIS modul Oprema može se povezati sa zapisom odabirom opcije “Dodaj novu opremu”.
Slika 18. Povezivanje s opremom