You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

U okviru ugovora Srca s dobavljačima softvera osigurani su tehnički aspekti rada sa softverom Turnitin, uz općenite preporuke za osiguravanje optimalnog načina rada. Način korištenja i procedure vezane uz organizaciju korištenja softvera na razini ustanove donosi pojedina ustanova, poštujući odredbe licencije.

Preporuča se da imenovani administratori ustanova:
  • surađuju s timom Srca prilikom organizacije korištenja usluge
  • organiziraju interni načina korištenja softvera za provjeru autentičnosti radova u skladu s potrebama ustanove
  • donesu na razini ustanove interne propise i procedure vezane uz korištenje softvera za provjeru autentičnosti radova
  • obavještavaju sve korisnike o internim procedurama i korištenju softvera
  • pružaju podršku korisnicima na ustanovi pri korištenju softvera
  • prijave potencijalne poteškoće prilikom korištenja
  • po potrebi, izravno komuniciraju s dobavljačima softvera vezano uz specifične upite ili zahtjeve ustanove

4.1. BRISANJE RADOVA IZ TURNITIN BAZE


Trajno brisanje pohranjenih radova postavljenih u Turnitin bazu jedno je od često postavljanih pitanja od strane administratora i korisnika. Opcija brisanja pohranjenih radova koja je korisnicima dostupna u sučelju briše rad iz korisničkog sučelja, ali ne i iz Turnitin baze, što posljedično dodatno otežava trajno brisanje.


Kao preventivnu mjeru, preporuka je korisnike dodatno uputiti da pri postavljanju rada u softver Turnitin obvezno označe opciju „No repository“ ukoliko isti ne žele pohraniti (i na taj način učiniti dostupnim izvorom za daljnje usporedbe). Rad za koji je označena opcija „no repository“ se brisanjem iz sučelja ujedno i trajno briše za 90 dana.


Također, bitno je dodatno napomenuti korisnicima da pri svakom postavljanju rada sačuvaju njegov identifikacijski broj (Paper/Submission ID).


Napomena
Softver Turnitin ne podržava trajno brisanje prethodno postavljenih radova iz Turnitin baze od strane korisnika, kao niti od strane administratora.
Trajno brisanje vrši isključivo Turnitin korisnička podrška i to na zahtjev administratora ustanove.

Zbog navedenih softverskih restrikcija, svi zahtjevi za brisanje radova od strane studenata i nastavnika stoga moraju najprije biti poslani Turnitin administratoru ustanove sa svim potrebnim podacima (Submission ID), budući da administrator nema pregled radova svih korisnika u ustanovi.


Ukoliko je poznat ID rada (ili više njih) koje je potrebno trajno izbrisati, administrator upućuje zahtjev za brisanje na email adresu tiisupport@turnitin.com.

Zahtjevi za trajno brisanje obvezno moraju biti poslani s adrese elektroničke pošte koju administrator koristi u softveru Turnitin, (bilo da je riječ o vlastitoj e-mail adresi, ako je na ustanovi imenovan jedan administrator ili o administratorskom aliasu, ukoliko su dva). Ako je zahtjev poslan s bilo koje druge adrese, Turnitin podrška neće izvršiti brisanje.

Standardni zahtjev za brisanje treba sadržavati Submission ID (identifikacijski broj rada) te Class ID (identifikacijski broj kolegija), ukoliko je rad postavljen u okviru Turnitin kolegija.


Slijedi primjer sadržaja zahtjeva za trajno brisanje:

Dear Turnitin team, please permanently delete the paper with the ID XXXX.

Best regards,


Ime Prezime,
Account Administrator.

Nakon što Turnitin podrška zaprimi zahtjev, u idućoj ćete poruci dobiti zahtjev za potvrdu brisanja rada.

Kada potvrdno odgovorite na poruku (npr. „Yes, I confirm“), što je obvezan korak, od Turnitin podrške ćete dobiti potvrdu da je rad trajno izbrisan.

Ako se navedeni rad i dalje pojavljuje u izvještajima, iste je potrebno osvježiti kako bi se podudaranje uklonilo te prikazao novi postotak.

Ukoliko korisnik ne zna ID rada koji želi obrisati, a izbrisao ga je iz korisničkog sučelja, zahtjev za trajno brisanje izlazi iz standardne procedure koju Turnitin nalaže, što otežava i produžuje proces trajnog brisanja.

Turnitin podrška u takvim slučajevima na zahtjev administratora obično može vratiti izbrisane podatke u korisničko sučelje (restore), nakon čega će izbrisani rad korisniku biti ponovno vidljiv. Zahtjevu za vraćanje (restore) pridodajte ID kolegija unutar kojeg je postavljen rad, ili napomenite ukoliko je nastavnik postavio rad u okviru opcije Quick Submit.

Ako Vam je potrebna pomoć pri upućivanju zahtjeva za brisanje, javite se Timu za softvere za provjeru autentičnosti radova na adresu antiplagijati@srce.hr.

4.2. OMOGUĆAVANJE SAMOSTALNE PROVJERE RADOVA ZA STUDENTE

Softveri su nabavljeni kako bi i studenti mogli provjeriti svoje seminarske, završne i druge radove.

Kod softvera Turnitin potrebno je na razini ustanove omogućiti ovu opciju studentima te im dati jasnu uputu kako samostalno provjeriti rad.

Mogućnost samostalne provjere radova za studente u Turnitinu otvara se kombinacijom funkcionalnosti softvera te postavki kako slijedi:

Kreiranje kolegija za samostalnu provjeru radova za studente

Za omogućavanje samostalne provjere radova za studente potrebno je najprije kreirati poseban Turnitin kolegij (Class) i zadaću (Assignment) za tu svrhu. Imenujte kolegij prema nazivu Vaše ustanove (npr. Ekonomski fakultet - Zagreb) te izradite pripadajuću zadaću pod imenom Provjera radova za studente. Za kreiranje kolegija, u gornjoj crnoj traci trebate odabrati ulogu Instructor umjesto Administrator.

Kako bi se mogli samostalno upisati u kolegij i vidjeti zadaću, studentima Vaše ustanove je potrebno dati sljedeće podatke:

  • identifikacijski broj navedenog kolegija (Class/section ID)
  • šifru kolegija (Enrollment key).

Kreiranje zadaće za samostalnu provjeru radova za studente

Za provjeru studentskih radova u okviru pojedinog kolegija, potrebno je postaviti zadaću unutar kartice Assignments (Zadaće). Proces izrade zadaće opisan je u potpoglavlju 3.3.2. Uputa za korištenje softvera Turnitin.
Zadaća koju kreirate za ovu svrhu treba biti aktivna kroz cijelu akademsku godinu.
Preporuka je da kao rok do kojega je zadaća aktivna odaberete datum neposredno nakon završetka akademske godine.
Navedena zadaća obvezno treba imati definirane sljedeće postavke:

Slike 14-16. Provjera radova za studente – postavke zadaće

Napomena
Za predviđen način rada neophodno je preslikati gore navedene postavke kako ne bi došlo do neželjenih posljedica pri samostalnoj provjeri radnih verzija od strane studenata (npr. arhiviranje radne verzije).
Ostale postavke (vezane uz isključivanje manjih izvora, bibliografije i citata) definirajte u skladu s dogovorenim pravilima korištenja softvera Turnitin na Vašoj ustanovi.

Nakon što je mogućnost samostalne provjere radova za studente otvorena, studente je potrebno o tome obavijestiti uz priložene pripadajuće podatke potrebne za pristup kolegiju/zadaći.

Kao pomoć pri korištenju softvera u ulozi studenta, izdvajamo navedene upute Srca:



  • No labels