Uvod

Softveri za provjeru autentičnosti radova ističu se kao važni alati koji olakšavaju donošenje prosudbe o izvornosti rada te među studentima promiču svijest o važnosti pravilnog navođenja izvora.
Od 2019. godine javna visoka učilišta mogu koristiti softver na nacionalnoj razini. Nabavu licencija softvera za provjeru autentičnosti radova Turnitin za javne visokoškolske ustanove u sustavu znanosti i obrazovanja financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a Srce koordinira distribuciju licencija i korištenje softvera.
Dostupne licencije omogućavaju neograničen broj provjera za svakog od upisanih studenata, a provjeru radova (od seminarskih do završnih i doktorskih) mogu izvršiti nastavnici i nenastavno osoblje, ali i sami studenti, sve sukladno procedurama i potrebama na visokom učilištu.

Softver Turnitin uspoređuje postavljeni dokument s bazom pohranjenih radova, internetskih izvora te dostupnih znanstvenih i stručnih članaka (više detalja o sadržajima dostupnim za usporedbu nalazi se na: https://www.turnitin.com/about/content), a rezultate prikazuje u obliku izvještaja o podudaranju.

Konačna odluka o izvornosti nekog rada donosi se detaljnom analizom dobivenog izvještaja koji je softver generirao.

O Turnitinu:

Turnitin je američki softver za provjeru autentičnosti radova.

Web stranica proizvođača dostupna je na adresi: https://www.turnitin.com/

Podrška za rad sa softverom Turnitin dostupna je online na: https://supportcenter.turnitin.com/s/contactsupport


Napomene prije početka korištenja

Ove su upute namijenjene administratorima računa ustanove u softveru Turnitin.
Cilj uputa je olakšati razumijevanje mogućnosti, ali i ograničenja softvera te odabir prikladnih postavki ovisno o organizacijskim potrebama pojedine ustanove.
Upute ne propisuju pravila za odabir postavki softvera, već navode i objašnjavaju administratorske mogućnosti softvera Turnitin kako bi svaka ustanova mogla donijeti za sebe relevantnu odluku o načinu i modalitetima uporabe softvera i interpretacije izvještaja koji softver generira.
Preporuka je Srca da svako visoko učilište detaljno prouči mogućnosti softvera i jasno definira pravila i modalitete uporabe.
Pojedine visokoškolske ustanove pri predaji završnog ili doktorskog rada uz rad zahtijevaju dostavu popratnog obrasca kojim se potvrđuje da je predani dokument prethodno provjeren korištenjem softvera za provjeru autentičnosti. Ako se na obrascu navodi postotak podudaranja dobiven prilikom analize pomoću softvera za provjeru autentičnosti, neophodno je, na razini visokog učilišta, definirati standardne postavke softvera koje će se primjenjivati pri svakoj provjeri i generiranju takvog obrasca, kako bi kriteriji bili ujednačeni.

  • No labels