You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

3.1.  ADMINISTRATORSKO SUČELJE


Nakon uspješne administratorske prijave u softver Turnitin, otvara se početno administratorsko sučelje koje se sastoji od sljedećih elemenata:
1.    Traka s korisničkim podacima i opcijama
2.    Kartica Accounts: prikaz Turnitin računa ustanove kojima upravljate u ulozi administratora
3.    Kartica Instructors: prikaz liste nastavnika (Instructors) koji koriste Turnitin račun ustanove (ili više njih) za koje ste nadležni kao administrator
4.    Naziv Turnitin računa ustanove
5.    Blok za pregled i upravljanje Turnitin računima ustanove: popis Turnitin računa ustanove za koje su vam dodijeljene administratorske ovlasti s podacima i mogućnostima za upravljanje

Slika 7. Administratorsko početno sučelje


Ukoliko početno sučelje nije administratorsko (ovisno o zadanim postavkama), u traci označenoj s brojem 1 (Slika 7), promijenite ulogu odabirom iz padajućeg izbornika u Administrator (više detalja u potpoglavlju koje slijedi).


3.2. KORISNIČKI PODACI I POSTAVKE


U gornjem desnom kutu, označena kao element pod brojem 1 na prikazu administratorskog sučelja (Slika 7), smještena je traka s korisničkim podacima i opcijama.

Odabirom Vašeg korisničkog imena ili poveznice User Info (korisnički podaci) otvara se blok u kojem možete promijeniti osobne podatke te podesiti postavke Vašeg Turnitin računa.

S lijeve je strane sekcija User Information (korisnički podaci) u kojoj se nalazi polje s korisničkim imenom (User name), lozinkom (Password), polje za potvrđivanje odabrane lozinke (Confirm password), tajno pitanje za oporavak Vašeg Turnitin računa (Secret question) ispod kojeg se nalazi polje za upisivanje odgovora (Question answer) te Vaše prezime i ime (Last name; First name), odnosno alias, ukoliko koristite dijeljeni administratorski račun. Opcijom Display names as moguće je postaviti redoslijed njihovog prikazivanja.

Na desnoj se strani nalazi sekcija Account Settings za definiranje zadanih korisničkih postavki.
Pod izbornikom Default user type definira se zadana korisnička uloga koju ćete imati po prijavi u softver, o čemu ovisi izgled te dostupne funkcionalnosti početnog sučelja. Ukoliko po prijavi u softver želite administratorsko početno sučelje, odaberite opciju Administrator.
Izbornik ispod oznake Default submission type koristi se za odabir željenog zadanog načina postavljanja dokumenta, pri čemu je moguće odabrati: postavljanje jednog dokumenta (Single file upload), postavljanje većeg broja dokumenata (Multiple file upload), unošenje sadržaja za provjeru izravno u tekstualni okvir (Cut & paste upload) te postavljanje komprimirane (zip) datoteke (Zip file upload).
Odabirom jedne od ponuđenih vrijednosti pod oznakom Items per page možete odabrati koliko će se stavki (npr. računa, dokumenata, korisnika) prikazivati na jednoj stranici: 10, 25, 50, 100 ili 1000.
Izbornik File download format omogućava odabir zadanog formata datoteka za preuzimanje iz softvera Turnitin. Dostupne su opcije: The original format (originalni format), PDF format (PDF datoteka) te opcija Let me choose each time koja omogućava poseban odabir pri svakom preuzimanju.
Ukoliko je u izborniku Show page info postavljena opcija Yes, na vrhu svake pojedine stranice prikazat će se osnovne informacije o njenoj funkciji i korištenju.
Želite li primati najnovije obavijesti vezane uz softver Turnitin, u izborniku Send me e-mail updates odaberite opciju Yes.
Ispod izbornika s oznakom Use class homepage link, odabirom opcije Yes, možete dodati poveznicu na vanjske mrežne stranice (upisivanjem URL adrese u polje Link URL te naziva poveznice u polje Link name). Poveznica će se u tom slučaju prikazati kao zasebna kartica unutar kreiranog kolegija.

Po završetku definiranja postavki, promjene u korisničkom profilu potrebno je potvrditi odabirom dugmeta Submit.

Slika 8. Blok za promjenu osobnih podataka i podešavanje postavki korisničkog računa


Sljedeća poveznica na traci s korisničkim podacima i opcijama je poveznica Messages čijim je odabirom omogućen pregled hitnih poruka (poput obavijesti o redovnoj nadogradnji softvera i sl.). Poruke se uz navedenu stranicu korisnicima prikazuju i na početnoj stranici.

Iza poveznice za poruke, slijedi prikaz korisničke uloge: Administrator (administrator), Instructor (nastavnik) ili Student (student). U skladu s dodijeljenom ulogom, mijenja se sadržaj sučelja kao i dostupne funkcije.

Odabirom iz padajućeg izbornika sa zadanom opcijom English moguće je promijeniti jezik sučelja softvera. Zadani jezik sučelja je engleski, a s obzirom da hrvatski jezik nije dostupan, moguće je birati između ostalih jezika koji su ponuđeni u izborniku.

Slijedi poveznica Community koja u novom prozoru otvara Turnitin Educator Network (URL: https://turnitin.forumbee.com/), forum za nastavnike koji potiče razmjenu iskustava vezanih uz korištenje softvera te povezivanje s drugim korisnicima.

Odabirom poveznice Help, u novom se prozoru otvaraju sadržaji za pomoć pri korištenju softvera raspoređeni u blokove ovisno o načinu pristupanja softveru te korištenim integracijama.

Poveznica Live Chat, otvara stranicu za podršku korisnicima - Turnitin Support Center (https://supportcenter.turnitin.com/), na kojoj je moguće pronaći upute, članke i odgovore na često postavljana pitanja vezana uz korištenje softvera Turnitin te poslati upit Turnitin podršci odabirom dugmeta Raise a case Request i ispunjavanjem obrasca za kontakt.

Posljednje na traci je dugme Logout koje se koristi za izlazak iz softvera po dovršetku rada.


3.3. UPRAVLJANJE TURNITIN RAČUNOM USTANOVE


Sljedeći element početnog korisničkog sučelja (Slika 7) označen brojkom 5 je blok za pregled i upravljanje Turnitin računom ustanove, na kojem se nalaze ikone s dodatnim informacijama o Turnitin računima ustanove za koje su administratorima ustanove dodijeljene administratorske ovlasti.

Slika 9. Blok za pregled i upravljanje računom ustanove


U stupcu Status (status) nalazi se informacija o trenutnom stanju Turnitin računa ustanove (označava je li račun aktivan).

Odabir ikone u stupcu s nazivom Instructors (nastavnici) otvara listu nastavnika koji koriste Turnitin račun ustanove s dostupnim podacima (detalji u potpoglavlju 3.3.1.)

Ikona dostupna pod stupcem New account (novi račun) služi za dodavanje podređenog računa (ovu opciju nije planirano koristiti u okviru Srce licencije jer su računi ustanove unaprijed definirani u suradnji s dobavljačem).

Pod stupcem Stats (statistika) nalazi se ikona čijim se odabirom prikazuju informacije o predanim radovima i generiranim izvještajima u određenom razdoblju.

Ikona za odabir postavki pod stupcem Edit (uredi) otvara izbornik u kojem se nalaze opcije Edit account settings (uređivanje postavki računa koje će se detaljnije objasniti u potpoglavlju 3.3.2.) te opcija Download all student list (preuzmi listu studenata) pomoću koje se preuzima lista studenata u obliku Excel tablice.

Anonymous Marking (anonimno) dio je Turnitin proizvoda koji se koristi za ocjenjivanje te nije dostupan u okviru nabavljenih licencija.

Dugme Integrations (integracije) indicira jesu li na računu ustanove aktivirane neke od dostupnih integracija. Odabir dugmeta prikazuje listu dostupnih integracija sa Turnitin računom ustanove (primjerice Moodle Direct i Blackboard basic).

Opcija Delete (izbriši) služi za brisanje Turnitin računa ustanove. Ovu opciju nije planirano koristiti u okviru Srce licencije jer su računi ustanove unaprijed definirani u suradnji s dobavljačem. U slučaju potrebe za promjenama u odnosu na inicijalni plan korištenja, obvezno se javite na antiplagijati@srce.hr.



3.3.1.    POPIS NASTAVNIKA (INSTRUCTORS)

Popisu nastavnika koji su pridruženi računu ustanove (ili više njih, ovisno o broju računa kojima upravljate u ulozi administratora) moguće je pristupiti odabirom kartice Instructors u početnom administratorskom sučelju, te ikonom ispod stupca Instructors u okviru pojedinog računa ustanove.

U stupcu Joined prikazan je datum prvog pristupa softveru Turnitin. Zeleni lokot pokraj njega omogućuje administratorima da „zaključaju“ korisnika, odnosno onemoguće mu korištenje softvera u okviru Turnitin računa ustanove. Kolegiji kreirani na tom računu su neaktivni (Inactive) te je mijenjanje postavki na tim kolegijima (Edit) onemogućeno. Dodavanje novih kolegija neće biti moguće dok je račun zaključan.

U stupcu Instructor name nalazi se ime i prezime nastavnika, User ID označava identifikacijski broj korisnika, dok je pod Email prikazana adresa elektroničke pošte povezana s korisničkim računom. Ikona Drop omogućuje brisanje nastavnika. Slijedi stupac Class u kojem se prikazuje naziv kolegija koje je nastavnik kreirao u softveru Turnitin, a svaki od njih ima svoj Class ID (identifikacijski broj kolegija) i Password (lozinku za pristup tom kolegiju) te oznaku Status koji prikazuje trenutno stanje kolegija, je li aktivan (Active) ili je istekao (Expired).

Slika 10. Informacije o nastavniku (uloga Instructor)



3.3.2.    POSTAVKE TURNITIN RAČUNA USTANOVE

Odabirom opcije Edit account settings dostupne za pojedini račun otvara se prozor Modify Account (prilagodi račun) koji omogućuje administratoru odabir postavki na razini Turnitin računa ustanove. Definiranje ovih postavki utječe i na mogućnosti koje će potom biti dostupne nastavnicima i studentima pri korištenju softvera.

Slika 11. Postavke za uređivanje računa ustanove


U okviru prozora s postavkama Turnitin računa ustanove (Edit account settings) nalaze se sljedeća osnovna polja: naziv Turnitin računa ustanove (Account name), email adresa administratora (Administrator email address), ime i prezime administratora (Administrator last name; Administrator first name). Ovisno o ranijim tehničkim detaljima vezanim uz imenovanje administratora, ovdje će se nalaziti osobno ime i prezime (ako ustanova ima jednog administratora) odnosno administratorski alias (za ustanove koje imaju dva administratora).

Slijedi sekcija Allow these features ( dopusti ove mogućnosti) na kojima je lista dostupnih dodatnih mogućnosti softvera. Označavanjem pojedine funkcionalnosti, odabirete da se navedena mogućnost primijeni na Turnitin račun ustanove te učini dostupnom za korištenje.

Primijetit ćete da su pojedine opcije nije moguće odabrati (Anonymous marking, Online Grading, PeerMark, Grade book, Grammar check using ETS). To znači da nisu dostupne u okviru nabavljene licencije te se ne mogu primijeniti na račun ustanove, za razliku od dostupnih opcija koje dopuštaju interakciju.

Discussion boards (forumi) otvara prostor za diskusiju u okviru kolegija (karticu Discussions), u koji studenti mogu postaviti prijedloge tema te komentirati teme koje je postavio nastavnik. Odaberite ukoliko želite omogućiti otvaranje rasprava.

Opcija Translated Matching omogućuje da se postavljeni tekst pri usporedbi prevede na engleski jezik te potom dodatno usporedi s dostupnim izvorima generirajući zasebni izvještaj. Odabir opcije Yes Enable Translated Matching? (Beta) uključuje ovu mogućnost na razini računa ustanove. Funkcija Translated Matching trenutno je dostupna u beta verziji, što znači da je još uvijek u procesu testiranja te se radi na poboljšanju njenih značajki.

Slika 12. Opcije i postavke računa ustanove (prvi dio)


Iza sekcije za odabir dostupnih funkcija, slijedi izbornik Paper repository options (opcije repozitorija) koji omogućava odabir različitih opcija pohrane rada koje će biti dostupne određenoj grupi korisnika na razini računa ustanove.

Prva na redu je opcija Enable instructor standard repository options (omogući nastavniku standardne opcije repozitorija) koja nastavnicima dopušta ograničene mogućnosti pohrane prilikom postavljanja rada (pohranjivanje u standardni Turnitin repozitorij ili odabir opcije da se dokument ne pohranjuje).

Sljedeća je Enable instructor expanded repository options (omogući nastavniku proširene opcije repozitorija), koja nastavniku nudi više opcija pohrane (standardni repozitorij, institucijski repozitorij, mogućnost stvaranja zadaće s opcijom izbora načina pohrane od strane studenata koji predaje dokument, te odabir da se rad ne sprema).

Zadnja je opcija Submit all papers to the standard repository (predaja svih radova u standardni repozitoriji), koja sve postavljene radove pohranjuje u standardni Turnitin repozitoriji.

Pod Viewing options (opcije pregleda) možete odabrati hoće li studenti vidjeti datume povezane sa zadaćom. Datumi Ako odaberete opciju Hide all assignment dates from students, datumi (poput Start i Due koji daju informaciju od kada i do kada je moguće predati zadaću te Post, odnosno datum do kojeg je moguće predati sa zakašnjenjem) će biti skriveni od studenata.

Uključivanjem opcije Set account assignment default to „allow any type“ (dopusti sve tipove dokumenata) omogućuje se predaja bilo kojeg tipa dokumenta, bez obzira je li za njega moguće generirati izvještaj. Nastavnici će moći preuzeti postavljene materijale, a izvještaj će se generirati ukoliko je ta opcija podržana za navedeni tip datoteke. Popis podržanih tipova datoteke moguće je pronaći Turnitin stranicama za pomoć: https://help.turnitin.com/feedback-studio/turnitin-website/student/submitting-a-paper/file- requirements.htm.

Uključivanje opcije Submission release omogućuje nastavnicima pregled cjelovitog teksta radova postavljenih u okviru Turnitin računa ustanove s kojim je pronađeno podudaranje, bez prethodnog traženja dopuštenja za pregled kroz Turnitin.

Select where to send requests to see full text of submissions odnosi se na zahtjeve za pregled cjelovitog teksta rada koji se šalju kroz softver Turnitin kada nije dostupan pregled dokumenata s kojima je pronađeno podudaranje. Dvije su opcije slanja zahtjeva: izravno nastavniku od kojega se traži dopuštenje (Email request directly to instructor) ili unos e- mail adrese koja će služiti za slanje svih zahtjeva (Designate an email address for all requests).

Slijedi poveznica na prethodno navedene mogućnosti konfiguriranja integracija (Integration information) na Turnitin računu ustanove. Za informacije vezane uz mogućnosti povezivanja, dostupna je dokumentacija za administratore koja se nalazi na sljedećoj poveznici: https://help.turnitin.com/integrations-download.htm.

Posljednja opcija uređivanja računa ustanove je Register for Google SSO koja se veže uz druge načine prijave. Navedena opcija se ne koristi u okviru Srce licencije.

Slika 13. Opcije i postavke računa ustanove (drugi dio)



  • No labels