Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

I. Papa ne vidi problem s generiranjem DOI brojeva, no Ured daje kratak rok za objavu finalnih PDF-ova, što mora iti biti u tromjesečju u kojem su prijavljeni radovi/broj. Predlaže 6 mjeseci.

...

D. Getliher je dala povijesni pregled Hrvatskog ureda za DOI - osnovan je prije 7 godina te 182 časopisa ishodi DOI brojeve putem Ureda, pri čemu im je omogućen ručni unos podataka, dostava MODS i JATS XML datoteka. MZO financira registraciju DOI-ja za radove u tekućoj godini te 2 radna mjesta, no nema financijskih sredstava za razvoj sustava. Pojasnila da je 2018. godine potpisan Sporazum o privremenoj suradnji sa Srcem i Hrčkom te da je odrađeno testiranje sa spomenutim časopisimas 12 časopisa. Nakon završetka testiranja Hrvatski ured za DOI je dostavio Srcu dva dokumenta u kojem je pojašnjeno zašto se neki naslovi ne mogu prijaviti putem Hrčka u DOI-HR sustav, niti automatizirano dostavljati podatke. Istaknula je da nije problem tehnička dostava, nego kvaliteta metapodataka nije dobra, kao neki od primjera izdvojeno je sljedeće:

  • Redoslijed autora u Hrčku nije identičan kao na radovima
  • Ne dostavljaju se ORCID ID-jevi
  • Problemi s numeracijom; ponekad online inačica nije identična tiskanoj verziji

T. Malvić ističe da će časopisi koji ručno upisuju podatke u DOI-HR će raditi greške te da automatizam smanjuje šanse za greškama. Također, I. Grabarić Andonovski ističe da ako bi svi časopisi počeli koristiti DOI-HR, hrvatski znanstveni output bi bitno porastao.

...

2. Trenutne aktivnosti na Hrčku 

Lj. Jertec Musap je predstavila trenutne razvojne aktivnosti na Hrčku: uređivanje podataka o izdavačima, nastavak razvoja podrške za automatiziranu konverziju u JATS XML, provjera aktivnosti Online first časopisa te je najavljena implementacija verzioniranja datoteka kao sljedeća planirana aktivnost.

Zaključak je da je prilikom uređivanja podataka o izdavačima nužno omogućiti jasno razdvajanje izdavača i suizdavača časopisa.

Drugi zaključak je da je prilikom definiranja na koji način će se raditi verzioniranje radova potrebno redefinirati i definiciju Online first radova, prema kojoj se trenutno Online first status koristi za objavu radova koji su prihvaćeni, lektorirani i prelomljeni. Ne smiju se objavljivati neprihvaćene, nelektorirane i neprelomljene verzije radova i u objavljenim radovima se ne može mijenjati sadržaj, prikaz slika i tablica i slično.

  •  Zadatak za tim Hrčka: poslati Savjetu Hrčka prijedlog definicije izdavača i suizdavača časopisa do  

3. Provjera aktivnosti - časopisi koji kontinuirano objavljuju

Kontinuirano objavljivanje radova u Hrčku je omogućeno na način da časopisi objavljuju radove/brojeve u statusu Online first pri čemu svaki rad ima zaseban Datum izdavanja. Trenutno brojevi u Online first statusu ne prolaze automatsku provjeru aktivnosti kojom se časopisima dodjeljuju statusi zbog čega dolazi do netočnih statusa.

Prijedlog tima Hrčka je da, ukoliko u časopisu postoje brojevi s Online statusom, sustav provjerava je li u posljednjih 6 mjeseci, prema Datumu izdavanja, objavljen barem jedan rad. Prijedlog je raspravljen i usuglašen s uredništvom časopisa ST-OPEN koji kontinuirano objavljuje radove.

Savjet Hrčka je prihvatio ovaj prijedlog.

4. Glasilo Hitna medicinska služba

Tim Hrčka je zatražio mišljenje oko postupanja s glasilom Hitna medicinska služba koji objavljuje cjelovite brojeve u jednom PDF-u. Uredništvo Hitne medicinske službe je 2019. godine upozoreno da krše Pravilnik Hrčka te je poslana molba da razdvoje cjeloviti PDF na zasebne radove. Molba nije ispunjena.

Zaključak Savjeta Hrčka je da časopis neće biti suspendiran iz Hrčka. Tim Hrčka će časopisu ponovo poslati upozorenje, te informaciju da časopisu može biti vraćen aktivan status kada ispune trenutno važeće Kriterije za uvrštavanje časopisa u Hrčak.

  •  Zadatak za tim Hrčka: poslati informaciju uredništvu glasila Hitna medicinska služba.

5. Scopus

D. Celjak je izvijestio da je tijekom prosinca 2023. odrađena predselekcija časopisa iz Hrčka za prijavu u Scopus te je u toj akciji Elsevieru/Scopusu dostavljen popis od 109 časopisa. Prema povratnoj informaciji iz Scopusa, očekuje se da popis bude pregledan do kraja travnja.

Također je primijećeno da su u Scopusu i SJR kod nekih hrvatskih časopisa navedeni pogrešni izdavači, što je možda povezano s prijavom 109 hrvatskih časopisa u Scopus. Tim Hrčka je kontaktirao Scopus vezano uz to te je dobivena informacija da sve pogreške u Scopusu vezano uz pojedini časopis prijavljuje uredništvo putem obrasca na adresi: https://service.elsevier.com/app/contact/supporthub/scopuscontent/ ,https://service.elsevier.com/app/contact/supporthub/scopuscontent/. Ako pogreška postoji na SJR, potrebno je kontaktirati izravno SJR.

6. Srce DEI 2024

Najavljen je tematski blok i radionice koje će se održavati na konferenciji Srce DEI 2024.:

  • Radionica "Izrada DOCX predloška za konverziju u JATS XML"

  • Tematski blok "Znanstveno izdavaštvo i dobre uređivačke prakse"
  • Radionica "Napredno korištenje OJS-a za uređivanje časopisa"

  • Radionica "Objava zbornika konferencijskih radova u OMP-u"

7. Razno

Nije bilo dodatnih tema za raspavu.

...