POLJE: "Vrsta knjige"

Prilikom unosa knjige potrebno je odabrati kategoriju: monografija (znanstvena), monografija (stručna), antologija, atlas; bibliografija, enciklopedija, katalog, književno djelo, leksikon, priručnik, rječnik, udžbenik, zbornik radova s konferencije, zbornik sažetaka s konferencije ili ostalo. 

Kod knjiga je potrebno odabrati je li knjiga autorska ili urednička.



Slika 19. Odabir vrste knjige



Povezivanje i unos odgovornosti (autor/urednik/ostali urednici/prevoditelj) odgovara unosu odgovornosti bilo koje vrste građe. Unos podataka o publikaciji istovjetan je unosu bilo koje vrste rada potrebno je odabrati jezik publikacije. (Opisano u 2.2.1. Detaljan opis unosa vrste publikacije "Prilog u časopisu"). Kod knjiga je predviđeno polje za prevoditelja, dok kod druge vrste građe nema ove mogućnosti. Ako se u CROSBI unosi zapis o knjizi inozemnih autora ili urednika koju je preveo netko od hrvatskih znanstvenika, ona se upisuje pod imenima originalnih autora ili urednika, a kao odgovornost hrvatskog autora se bira prevoditelj.


Kod Podataka o izdanju potrebno je ispuniti polja:

Izdavač - izdavači se upisuju u tekstualno polje "Upiši izdavače" u obliku u kojem su navedeni na publikaciji
Zapis je moguće povezati s izdavačem u normativi u polju "Poveži publikaciju s ustanovama izdavača". Izdavač se  bira se iz normative.

Ako je hrvatska ustanova iz sustava znanosti izdavač publikacije svakako bi je trebalo povezati jer će na taj način moći voditi evidenciju o svojim izdanjima.

Zapis se može povezati s bilo kojim izdavačem iz normative, osobitio velikim izdavačim. Ovo polje je neobavezno i nije nužno da svi izdavači budu u normativi.

Mjesto

Izdanje – ako postoji podatak o izdanju (2. Izd., 2. proš. izd. I l.) unijeti u ovo polje koje nije obavezno
Ako se radi o prvom izdanju ne treba unositi podatak o izdanju.

Godina izdanja 

Svezak – ako je naveden na publikaciji

Broj stranica – odnosi se na ukupan broj stranica knjige


Slika 20. Unos podataka o seriji



Ponekad knjige mogu biti dio nakladničke cjeline (serije). (https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=42839)
U tom slučaju potrebno je odabrati “Publikacija je dio serije” nakon čega će se otvoriti dodatna polja za unos podataka. Nakladničke cjeline često osim ISBN broja za pojedini naslov imaju i ISSN broj za cjelinu koji se unosi u za to predviđeno polje u dijelu Identifikatori.  Ako serija (nakladnička cjelina) nije dostupna u normativi pošaljite zahtjev za unosom serije na: podrska@croris.hr.


Slika 21. Odabir serije iz normative



Kod knjiga u polju Ostali podaci moguće je odabrati ako je knjiga ujedno i obrazovni materijal. 


Slika 22. Označavanje publikacije kao obrazovnog materijala



Odabirom kućice Obrazovni materijal otvara se dodatno polje za odabir razine obrazovanja.

Slika 23. Odabir razine obrazovanja



VAŽNO!

U slučaju kada je osoba koja upisuje zapis u CROSBI autor pojedinih priloga u određenoj knjizi, ti se pojedinačni prilozi upisuju pod vrstu publikacije "Prilog u knjizi", dok se pod vrsta publikacije “Knjiga" upisuju isključivo cjelovite knjige. kojima je autor i/ili urednik netko od hrvatskih znanstvenika. Knjige inozemnih autora/urednika se upisuju ako je potrebno unijeti prilog u knjizi kojem je autor netko od hrvatskih znanstvenika.





"ISBN"

ISBN broj je obavezno polje pri unosu zapisa o knjigama i unosi se u polje Identifikatori.

Često se postavlja pitanje je li svaka publikacija koja ima ISBN broj knjiga? International Standard Book Number (Međunarodni standardni knjižni broj) ili kraće ISBN jedinstveni je identifikator knjiga i drugih omeđenih publikacija bez obzira na medij na kojem se objavljuju. ISBN oznaka sastoji se od akronima ISBN i trinaest znamenaka (nekad je bio deseteroznamenkasti) raspoređenih u pet skupina, međusobno odvojenih spojnicom, npr. ISBN 978-953-500-056-3. Obično ga dodjeljuje ISBN ured u pojedinoj zemlji, u Hrvatskoj se on nalazi u sklopu Nacionalne i sveučilišne knjižnice (URL: http://www.nsk.hr/isbn/). Osim knjigama, ISBN se dodjeljuje brošurama, publikacijama na različitim medijima, didaktičkim kompletima, računalnim programima, zemljopisnim kartama namijenjenim tržištu i sl.

ISBN razlikujemo od ISSN-a tj. International Standard Serial Number (Međunarodni standardni broj serijske publikacije) jedinstveni je identifikator serijskih publikacija (časopisi, godišnjaci i sl.) neovisno o zemlji izdavanja, jeziku ili abecedi, učestalosti izlaženja, mediju itd., te neovisno o tome izlazi li ili je prestala izlaziti, ili će tek izaći. ISSN oznaka sastoji se od akronima ISSN i osam znamenaka raspoređenih u dvije skupina, međusobno odvojenih spojnicom. Za Hrvatsku ga dodjeljuje ISSN ured za Hrvatsku (URL: http://www.nsk.hr/isbn/). Neke publikacije imaju i ISSN i ISBN broj istovremeno, npr. zbornici skupova koji se održavaju periodično kroz određeni niz godina. 

Posjedovanje ISBN-a ne znači: 

  1. da se nužno radi o kategoriji Knjige unutar Hrvatske znanstvene bibliografije i 
  2. da se radi o publikaciji kvalitetnog sadržaja.

Kao što ISSN ništa ne govori o kvaliteti serijske publikacije, tako niti ISBN ne govori o kvaliteti omeđene publikacije. I jedan i drugi broj može dobiti bilo koja publikacija koja zadovoljava minimalne uređivačke standarde. Publikacije izdane prije 1960. g. nemaju ISBN. 





PODACI O INDEKSIRANOSTI KNJIGA

Kod unosa podataka o knjigama, administratori CROSBI-ja imaju mogućnost ručno unijeti podatke o tome u kojim je bazama podataka/citatnim indeksima indeksirana njihova knjiga. Podaci o indeksiranosti knjiga u CROSBI-ju se mogu unijeti za sljedeće baze podataka/citatne indekse:

  • Current Contents Connect (CCC);
  • Book Citation Index – Science (BKCI-S);
  • Book Citation Index – Social Science & Humanities (BKCI-SSH);
  • Scopus.


Podaci o indeksiranosti knjiga i priloga u knjigama ne popunjavanju se automatski, već nakon pretraživanja određene baze podataka urednici modula CROSBI na ustanovi i glavni administratori mogu ručno izmijeniti podatke o indeksiranosti zbornika. Zahtjeve slati na: podrska@croris.hr (Opcija je trenutno u fazi podešavanja i nije još dostupna).


  • No labels