Riječ portfolio se općenito koristi za opis zbirke artefakata. Najčešće portfolije izrađuju umjetnici, dizajneri, fotografi i studenti jer žele evidentirati svoje radove te prezentirati stečene kvalifikacije i kompetencije. Portfolio u obrazovanju može se definirati kao zbirku artefakata koja opisuje proces učenja, stečena znanja te ostvarena postignuća.

Razvojem tehnologije portfolio postaje digitalni, odnosno dodaje mu se prefiks „e“ i omogućuje pohranu artefakata u različitim formatima (audio, video, grafika, tekst). Stoga bi vrlo općenita definicija e-portfolija bila da je e-portfolio skup radova kojima se dokumentiraju rezultati, postignuća i ideje u digitalnom obliku i na jednom mjestu.

Sustav e-portfolio omogućava korisnicima samostalnu administraciju i održavanje svojih e-portfolio stranica te uređivanje prava pristupa do njih. Vlasnici e-portfolio sadržaja mogu izabrati žele li podijeliti sadržaj s odabranim korisnicima, grupama korisnika ili omogućiti javan pristup izrađenim sadržajima. Pored toga sustav e-portfolio omogućava personalizaciju prezentacije sadržaja (upotrebom alatnih traka za uređivanje tekstualnih sadržaja, integracijom raznovrsnih multimedijskih sadržaja, organizacijom blokova sadržaja u stupce i retke, objedinjavanjem stranica u kolekcije i sl.).

Za razliku od sustava za e-učenje gdje nastavnik upravlja i kontrolira kojim redoslijedom i kojim sadržajima će studenti imati pravo pristupa, u sustavu e-portfolio korisnik (student ili nastavnik) sam odlučuje koje će sadržaje pohraniti i prikazati, kojim redoslijedom te tko će im moći pristupiti i pod kojim uvjetima. E-portfolio je stoga prepoznat kao važan u procesu unaprjeđenja kvalitete obrazovanja i pomaku prema modelu obrazovanja „usmjerenog na učenika“. Primjenom e-portfolija u nastavi podiže se svijest studenata o vrijednosti vlastitog rada i napretka na kolegiju, a nastavniku je omogućen dodatni način vrjednovanja, kontinuirano praćenje rada i razvoja studenata te evaluacija ostvarenih ishoda učenja. Pored toga i nastavnik u sustavu e-portfolio može voditi evidenciju svojih postignuća, planirati svoj osobni i profesionalni razvoj te voditi zabilješke rada na kolegijima.

Na tržištu se može pronaći veliki broj sustava u kojima se može izraditi e-portfolio. Oni se mogu podijeliti na sustave koji su prvenstveno namijenjeni izradi e-portfolija te na sustave koji su namijenjeni izradi web stranica, ali s mogućnošću prilagodbe za izradu e-portfolija. Također postoje sustavi koji su besplatni, odnosno sustavi otvorenog koda te komercijalni sustavi. Najpoznatiji sustavi za izradu e-portfolija su Mahara, Elgg, PebblePad i WebFolio. U ovom priručnik opisan je rad sa e-portfolio sustavom otvorenog koda Mahara verzija 22.10.


Prethodna stranica

Sljedeća stranica

  • No labels