Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Kako samoarhivirati Plan upravljanja istraživačkim podacima u repozitorij?

Plan upravljanja istraživačkim podacima pohranjuje se u institucijski repozitorij vaše znanstvene organizacije.

Popis repozitorija svih ustanova možete pronaći na mrežnim stranicama Digitalnih akademskih arhiva i repozitorija. U slučaju da Vaša ustanova nema otvoren institucijski repozitorij, trebate se obratiti upravi, knjižnici ili uredu za znanost unutar svoje ustanove.

Na početnoj stranici institucijskog repozitorija prijavite se u repozitorij svojim AAI@EduHR korisničkim podacima odabirom gumba Prijava.

Image Added

Slika 1 Prijava u institucijskirepozitorij


Odaberite gumb Pohranjivanje te iz izbornika stavku Plan upravljanja istraživačkim podacima.


Image Added

Slika 2 IzbornikPohranjivanje


Otvara se forma za unos metapodataka i informacija o Planu upravljanja istraživačkim podacima. Sva polja koja uz sebe imaju crvenu zvjezdicu (*) obavezna su polja za unos podataka. Unos se sastoji od četiri koraka, metapodaci, povezivanje, datoteka i pregled.

Image Added

Slika 3 Koraci za pohranu Plana upravljanjaistraživačkihpodataka


Na prvom koraku Metapodaci obavezno je unijeti naslov i jezik naslova PUP-a te opis i ključne riječi PUP-a. U izborniku Vrsta dokumenta potrebno je odabrati Plan upravljanja istraživačkim podacima. Nadalje,  unesite imena autora PUP-a te odaberite datum nastajanja, dovoljno je odabrati godinu kada je PUP nastao.

Kao autora PUP-a možete navesti voditelja projekta, člana ili članove projektnog tima koji su izradili PUP te sudjeluju u provedbi projekta. Autor ne može biti osoba koja nije uključena u projekt.

Kada ste unijeli sve potrebne informacije odaberite gumb Sljedeće na dnu stranice.

Na drugom koraku Povezivanje potrebno je odabrati znanstveno područje i polje dok je grana opcionalna. Ako nije označena ustanova istraživača tada ju je potrebno kod polja Autorova ustanova pronaći i odabrati.

Kod stavke Projekt potrebno je unijeti sve podatke o projektu na koji se PUP odnosi. U prvom okviru gdje stoji tekst Upišite minimalno 4 znaka kako biste dobili listu projekata možete unijeti naziv projekta te ukoliko je u bazi prikazat će se u padajućem izborniku iz kojeg ćete ga odabrati. Nakon toga će se automatski popuniti sva ostala polja vezana uz projekt. Druga mogućnost je ručni unos gdje je potrebno ručno unijeti sve informacije o projektu.

Image Added

Slika 4 Unosinformacija o projektu


Na sljedeći korak prelazi se odabirom gumba Sljedeće na dnu stranice.

Na trećem koraku Datoteka potrebno je pohraniti PUP u repozitorij. Odaberite gumb Choose File te učitajte PUP u repozitorij. Kada se datoteka prenijela obavezno odaberite gumb Pohrani. Ispod gumba Pohrani navedeni su svi dozvoljeni formati datoteka za pohranu.

Image Added

Slika 5 Unosdatoteke, pravapristupa, uvjetakorištenja, vrstesadržajaiverzije


Odaberite vrstu pristupa te uvjete korištenja. Preporuka je da se PUP objavljuje u otvorenom pristupu. U polju Uvjeti korištenja preporučuje se odabir otvorene CC0 Creative Commons licencije jer se time omogućuje drugima da koriste i prenamjenjuju dobre elemente vašeg PUP-a u kombinaciji s drugima pod istom licencijom, slobodno i bez prepreka odnosno bez potrebe da se citira i navodi svaki pojedinačni izvor.

Kod polja Vrsta sadržaja iz padajućeg izbornika odaberite Tekst.

Polje Verzija dokumenta odnosni se na unos verzije PUP-a te se preporuča unos u obliku glavna_verzija.podverzija npr. "1.4". Nova glavna verzija PUP-a unosi se kao novi PUP kako bi se dobio novi trajni identifikator te se s prethodnom verzijom povezuje pomoću atributa IsVersionOf ili IsNewVersionOf. Promjene podverzije unose se na način da se na postojećem PUP-u ažurira metapodatak Verzija i datoteke PUP-a. Preporuka je da se nove verzije jednog PUP-a unose kao dodatne datoteke uz već postojeći zapis.

Obavezno je odabrati jezik sadržaja datoteke te o kojoj verziji PUP-a je riječ. Ostala polja, kontakt, javna napomena i napomena administratoru nisu obavezna polja te ih niste primorani popuniti.

Na sljedeći korak prelazi se odabirom gumba Sljedeće.

Na posljednjem koraku Pregled možete pregledati i provjeriti podatke koje ste unijeli u repozitorij. Ako ste zadovoljni s unosom odaberite gumb Spremi čime ćete pohraniti sve što ste napravili ili odabrati Spremi i pošalji na objavu čime šaljete PUP uredniku repozitorija koji će ga po primitku objaviti u institucijskom repozitoriju.  

Time je pohrana PUP-a u institucijski repozitorij završena.

Image Added

Slika 6 ZavršnipregledunosaPUP-a


Pregled svim objekata koje ste pohranili u repozitorij možete vidjeti odabirom stavke Moji objekti iz izbornika s lijeve strane sučelja.

Image Added

Slika 7 Izbornik Moji objekti