Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Urednik modula CROSBI na ustanovi ima ovlasti izmjene verificiranih zapisa povezanih s određenom ustanovom, stoga je potrebno obratiti se uredniku na ustanovi za izmjenu verificiranog zapisa. 

Brojevi stranica u tiskanom su svijetu označavali opseg stranica, a prisutni su i kod brojnih digitalnih publikacija. Napredniji časopisi napuštaju praksu numeriranja stranica, s obzirom da je koncept „stranice“ izgubio smisao kada rad čitamo s različitih zaslona. Takvi časopisi za identificiranje većinom koriste broj rada, pa u tom slučaju umjesto raspona stranica unesite broj rada (article number ili e-locator) i/ili ukupan broj stranica.

Radovi sa skupa se unose kao prilog sa skupa, a prilikom unosa moguće je odabrati je li prilog objavljen u zborniku ili časopisu. Zbornici radova ili sažetaka sa skupa ponekad izlaze kao zasebne publikacije poput knjige i imaju ISBN broj. Ponekad zbornici skupova koji se redovito održavaju izlaze kao serija, imaju ISSN broj, ali to ne znači da su časopis. Također, pojedinačni zbornik ponekad ima dodijeljen ISBN broj, dok nakladnička cjelina (serija) u kojoj izlazi ima ISSN broj. Časopisi koji izlaze zasebno i objavljuju redovne vrste priloga povremeno posvete dio nekog broja ili čak cijeli broj nekoj konferenciji i tako postaju zbornik radova ili sažetaka. U CROSBI-ju se kao prilog sa skupa u časopisu mogu unijeti samo prilozi u časopisima koji se nalaze u normativi časopisa.

Volumen (svezak, godište) je jedna izdavačka cjelina periodičke publikacije (časopisa) i sastoji se najčešće od niza brojeva (sveščića) časopisa, ovisno o učestalosti izlaženja, opsegu materijala i sl. Numeracija stranica može se protezati kroz cijeli volumen ili je posebna za svaki broj (sveščić). Jedan volumen ponekad pokriva jednu izdavačku godinu, a neki časopisi imaju i desetke volumena godišnje.

...

Podatak o sveščiću sadržan je na koricama samog časopisa (ukoliko se radi o tiskanoj inačici), a može se provjeriti i korištenjem online kataloga i baza podataka. U citatu, tj. bibliografskom navodu, podatak o sveščiću je najčešće naveden iza volumena i nalazi se u zagradama, a rjeđe iza godine objavljivanja, a prije broja stranica. U dolje navedenim primjerima isti rad je citiran korištenjem najučestalijih citatnih stilova, rad je objavljen u sveščiću 4:

...

U CROSBI je moguće upisati sljedeće vrste publikacija: knjiga, prilog u knjizi, prilog u časopisu, prilog sa skupa, ocjenski rad, druge vrste radova. Nakon odabira vrste publikacije moguće je odabrati vrstu priloga ili podvrstu određene publikacije.

International Standard Book Number ili kraće ISBN jedinstveni je (nekad deseteroznamenkasti, a danas trinaestoznamenkasti) broj koji određuje publikaciju. Obično ga dodjeljuje ISBN ured u pojedinoj zemlji, a u Hrvatskoj se on nalazi u sklopu Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Razlikujemo ga od ISSN-a (International Standard Serial Number) koji se dodjeljuje publikacijama koje izlaze periodično kao što su časopisi, godišnjaci, neki zbornici skupova i sl.

...

To je jezik izvornika tj. jezik na kojem je određeni rad napisan. Na jeziku objave priloga potrebno je napisati naslov, ključne riječi i sažetak rada. U slučaju kada jezik objave nije engleski, naslov priloga obavezno je napisati i na engleskom jeziku. Podatke o prilogu moguće je upisati i na drugim jezicima.

Kod časopisa indeksiranost  u bazama podataka Current Contents Connect (CCC) ; Web of Science Core Collection ; Scopus; MEDLINE, EconLit, HeinOnline povlači se automatski na osnovu godine objave, naslova i ISSN broja. Autori ne mogu sami mijenjati te podatke. Ako ste s padajuće liste časopisa odabrali odgovarajući zapis o časopisu, a prikazuju se pogrešni podaci o indeksiranosti, molimo da nam to javite na croris@irb.hr (navedite naziv časopisa, ISSN i CROSBI ID vašeg rada kako bismo mogli provjeriti podatke te ih po potrebi ispraviti).

...