You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 4 Next »

Sustav jedinstvene autentikacije korisnika (engl. single Sign-On, SSO) je autentikacijski mehanizam koji omogućuje da se korisnik u sustav prijavi samo jednom i nakon toga pristupa svim aplikacijama koje koriste SSO servis bez potrebe za ponovnim unosom korisničke oznake i zaporke.

Uporaba Single sign-On servisa znatno poboljšava doživljaj korisnika prilikom prijavljivanja u veći broj aplikacija, za prijavu u sve aplikacije korisnik rabi isti elektronički identitet.

Za implementaciju SSO funkcionalnosti u sustavu AAI@EduHr mogu se koristiti protokoli kao što su Security Assertion Markup Language (SAML) 2.0, Central Authentication Service (CAS) ili OpenID Connect (OIDC). Više informacija o AAI@EduHr sustavu jedinstvene autentikacije korisnika možete pronaći u prezentaciji AAI@EduHr SSO rješenje za autentikaciju krajnjih korisnika.

Prednosti SSO autentikacije

Za korisnike:

  • manji broj vjerodajnica (korisničkih imena i lozinki) za zapamtiti
  • manji broj autentikacijskih događaja prilikom pristupa uslugama (manji broj unosa vjerodajnica)
  • pristup različitim uslugama pomoću istih vjerodajnica

Za davatelje usluga:

  • delegiranje dijela poslova oko implementacije autentikacije (npr. implementacija ekrana za prijavu, validacija vjerodajnica, autentikacija korisnika, sigurno čuvanje korisničkih podataka i sl.)
  • implementacija autentikacije po standardnim autentikacijskim protokolima
  • korištenje različitih načina autentikacije korisnika (korisničko ime i lozinka, višestupanjska autentikacija...)

Sigurnosni apsekti:

  • nema izlaganja korisničkih vjerodajnica usluzi kojoj korisnik želi pristupiti (autentikacija se događa kod davatelja elektroničkog identiteta)

Elektronički identitet

Identitet definiramo kao skup atributa (podataka) o pojedincu tj. ljudskoj osobi. Identiet može sadržavati podatke kao što su ime i prezime osobe, adresa prebivališta i slično.

Uz općenite atribute koji opisuju osobu, bitno je naglasiti da će svaki identitet sadržavati i neki atribut koji jedinstveno određuje osobu u nekom kontekstu. Takav atribut nazivamo identifikatorom. Neki primjeri identifikatora su OIB, JMBAG, broj osobne iskaznice, broj putovnice ili slično. Identifikatori imaju vrlo značajnu ulogu u sustavima za upravljanje identitetima te u postupcima autentikacije osobe.

Ako su podaci o identiteu dostupni u elektroničkom obliku, onda govorimo o elektroničkom identitetu.

U sustavu AAI@EduHr, atributi koji su dostupni o nekoj osobi definirani su eduHr shemom. To znači da su atributi propisani, tj. da imaju određenu semantiku i sintaksu. To olakšava njihovo korištenje jer davatelji usluga znaju koje podatke (i u kojem obliku) mogu očekivati o osobi.

U sustavu AAI@EduHr, elektronički identiteti nastaju na matičnim ustanovama a spremljeni su u LDAP imenicima.






  • No labels