1.    Uvod

Članak 1.

Usluga webinara (virtualnih soba za webinare) dio je aktivnosti Centra za e-učenje (CEU). Ova usluga uspostavljena je za potrebe akademske zajednice, a kao dio implementacije e-učenja na Sveučilištu u Zagrebu.

2.    Opis usluge

Članak 2.

Usluga webinara omogućava sljedeće aktivnosti:

a) pohađanje webinara
b) organizaciju i postavljanje webinara
c) edukaciju za rad sa sustavom za webinare te podršku u korištenju sustava za webinare

Srce ima dva videokonferencijska sustava za održavanje webinara:

  • Adobe Connect – kompleksniji sustav s mogućnošću snimanja predavanja, dijeljenja zaslona, dijeljenja dokumenta i ploče za pisanje, anketiranja sudionika, preuzimanja nadzora nad udaljenim računalom te je namijenjen za duža predavanja gdje su potrebne navedene funkcionalnosti. Sustav Adobe Connect dostupan je na adresi https://connect.srce.hr.
  • eduMeet – jednostavniji sustav za za online predavanja i sastanke s mogućnošću dijeljenja zaslona i dijeljenja dokumenta, ali nema mogućnosti snimanja. Sustav eduMeet dostupan je na adresi https://meet.srce.hr.

Članak 3.

Podršku nastavnicima i studentima u korištenju usluge organizira i izvodi Centar za e-učenje Srca.

Elektronička adresa za sve službene kontakte za uslugu webinara je webinari@srce.hr.

3.    Korisnici u sustavu webinara

 Članak 4.

Korisnici sustava mogu biti registrirani i neregistrirani (gosti).

Zaposlenici i studenti visokih učilišta prijavljuju se na sustav isključivo putem elektroničkoga identiteta u sustavu AAI@EduHr.

Iznimno na sustavu Adobe Connect se može otvoriti lokalni korisnički račun onim korisnicima koji nemaju elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr iz opravdanih razloga, a odobreno im je korištenje sustava. U tom slučaju potrebno je ispuniti online obrazac W1 za otvaranje virtualne sobe za webinare i lokalnog korisničkog računa na sustavu za webinare. Navedeni obrasci dostupni su na adresi https://www.srce.unizg.hr/sustav-za-webinare/sustav-za-webinare-adobe-connect.

Članak 5.

Virtualna soba za webinare je skup resursa dodijeljenih za održavanje webinara. Navedenim resursima upravlja korisnik kojemu je dodijeljena uloga domaćina ili modertora u virtualnoj sobi.

Virtualna soba za webinare na sustavu Adobe Connect otvara se na jedinstvenoj URL adresi. URL adresu virtualne sobe nije moguće mijenjati nakon otvaranja virtualne sobe. Prilikom ispunjavanja zahtjeva potrebno je navesti željenu URL adresu virtualne sobe za webinare. URL adresa mora sadržavati najmanje dva slova engleske abecede te može sadržavati brojeve kao i znak "-". U slučaju kada URL adresa virtualne sobe za webinare nije definirana prema pravilu, Srce zadržava pravo izmjene URL adrese i dodjelu odgovarajuće.

Virtualna soba za webinare na sustavu eduMeet otvara se putem sustava za e-učenje Merlin te se URL adresa automatski generira unutar e-kolegija na sustavu Merlin.

Članak 6.

Pravo na otvaranje virtualne sobe za webinare na sustavu Adobe Connect i ulogu domaćina u njoj imaju djelatnici visokih učilišta, dok pravo na otvaranje virtualne sobe za webinare na sustavu eduMeet i ulogu moderatora imaju nastavnici koji imaju e-kolegije na sustavu za e-učenje Merlin.
Virtualnu sobu za webinare na sustavu Adobe Connect moguće je otvoriti i na razini visokog učilišta. Virtualnoj sobi za webinare otvorenoj za potrebe visokog učilišta dodjeljuje se URL adresa s prefiksom domene ustanove u putanji, npr. https://connect.srce.hr/srce-podrska/.
Voditelj Centra za e-učenje ima pravo odobriti otvaranje virtualne sobe za webinare i drugim osobama temeljem njihove povezanosti s projektima i aktivnostima Srca ili drugih akademskih ustanova. Pri tome voditelj Centra za e-učenje može zatražiti dostavljanje ili predočenje odgovarajućih potvrda ili preporuka.
Srce zadržava pravo donošenja konačne odluke o otvaranju virtualne sobe za webinare za svakog pojedinog korisnika.

Članak 7.

Sustav Adobe Connect:

  • Članovi akademske zajednice za otvaranje virtualne sobe za webinare na sustavu Adobe Connect trebaju ispuniti online obrazac W2.
  • Osobe koje nisu članovi akademske zajednice i koje nemaju elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr, a žele otvoriti virtualnu sobu za webinare na sustavu Adobe Connect trebaju ispuniti online obrazac W1.
  • Nastavnici koji imaju otvoren e-kolegij na sustavu za e-učenje Merlin, virtualnu sobu za webinar u svojem e-kolegiju otvaraju neposredno iz sustava Merlin putem odgovarajućeg programskog bloka za sustav Adobe Connect.

Sustav EduMeet:

  • Nastavnici koji imaju otvoren e-kolegij na sustavu za e-učenje Merlin mogu otvoriti virtualnu sobu za svoj e-kolegij putem odgovarajuće aktivnosti u e-kolegiju.

Članak 8.

Korisnicima koji otvaraju virtualnu sobu za webinare putem sustava za e-učenje Merlin, virtualna soba se automatski otvara za tekuću akademsku godinu. Po isteku trajanja virtualne sobe za webinare zahtjev je moguće ponoviti.

Jedan korisnik može otvoriti, tj. poslati zahtjev za otvaranjem više virtualnih soba za webinare.

Moguće je zatražiti brisanje virtualne sobe za webinare na sustavu Adobe Connect slanjem zahtjeva na elektroničku adresu webinari@srce.hr, inače virtualna soba za webinare ostaje trajno otvorena. Zahtjev za brisanje virtualne sobe za webinare može podnijeti vlasnik virtualne sobe, odnosno nositelj kolegija u sklopu kojeg je virtualna soba otvorena.

4.    Uporaba virtualne sobe za webinare

Članak 9.

Virtualna soba za webinare može se koristiti isključivo za potrebe izvođenja nastave, podrške studentima i znanstveno-istraživački rad na matičnoj ustanovi – visokom učilištu.

Sustav za webinare može se koristiti za: predavanja, sastanke, konzultacije i različite oblike suradnje i skupnoga rada.

Maksimalan broj istovremenih sudionika na jednom webinaru na sustavu Adobe Connect može biti 100 i 200. Virtualna soba za webinare za 200 istovremenih korisnika dodjeljuje se samo za određeno događanje (aktivnost) na točno određeno vrijeme koje u pravilu ne može biti više od pet dana. Zahtjev za korištenje virtualne sobe za webinare za 200 istovremenih korisnika potrebno je podnijeti najmanje 10 dana prije početka korištenja sobe putem emaila na adresu webinari@srce.hr.

Maksimalan broj istovremenih sudionika na jednom webinaru na sustavu eduMeet nije ograničen, međutim preporuča se do maksimalno 50 istovremenih korisnika.

Članak 10.

Korisnicima na sustavu Adobe Connect mogu biti dodijeljene sljedeće uloge u virtualnoj sobi za webinare:

  • Domaćin (host): ima mogućnost upravljanja i organiziranja sadržaja u sobi, te može za vrijeme trajanja aktivnosti dodijeliti uloge domaćina, predavača i polaznika ostalim sudionicima u sobi; može stvarati, brisati i mijenjati radne površine, postavljati sadržaj na radnu površinu, odobriti ulazak polaznika u sobu, mijenjati postavke i snimati;
  • Predavač (presenter): vodi rasprave, koristi postojeće aplikacije na radnoj površini i slično; nema mogućnosti uređivanja sobe;
  • Polaznik (participant): prati aktivnosti i sudjeluje u raspravi.

Korisnicima na sustavu eduMeet mogu biti dodijeljene sljedeće uloge u virtualnoj sobi za webinare:

  • Moderator (moderator): ima mogućnost upravljanja i organiziranja sadržaja u sobi, te može za vrijeme trajanja aktivnosti dodijeliti uloge moderatora i predavača ostalim sudionicima u sobi;
  • Predavač (presenter): ima mogućnost audio/video komunikacije te dijeljenje ekrana;
  • Polaznik (authenticated): prati aktivnosti i sudjeluje u raspravi.

Članak 11.

Korisniku kojem je odobreno otvaranje virtualne sobe za webinare Adobe Connect dodjeljuje se uloga domaćina u toj sobi. Polaznici mogu biti unaprijed upisani u popis polaznika webinara i temeljem toga automatski ostvariti pravo na sudjelovanje na webinaru, mogu tijekom održavanja webinara zatražiti odobrenje domaćina za sudjelovanje na webinaru ili, ukoliko je to domaćin omogućio, mogu prisustvovati webinaru kao gosti.

Na sustavu eduMeet nastavnici pri otvaranju sobe za webinare unutar svojeg e-kolegija na sustavu Merlin automatski dobivaju ulogu moderatora dok studenti dobivaju ulogu polaznika. Virtualnoj sobi moguće je pristupiti i izravno putem URL adrese sobe. Korisnici koji pristupaju virtualnoj sobi putem URL adrese sobe mogu joj pristupiti prijavom putem AAI@EduHr elektroničkog identiteta ili kao gosti. Korisnici prijavljeni putem AAI@EduHr elektroničkog identiteta imaju izravan pristup sobi dok gostima moderator može omogućiti pristup.

5.    Uvjeti pružanja usluge

Članak 12.

Virtualna soba za webinare može se koristiti isključivo u svrhu koja je navedena u obrascu za otvaranje virtualne sobe.

Kada se virtualna soba za webinare otvara kroz e-kolegij na sustavu Merlin koristi se prvenstveno za potrebe izvođenja nastave, konzultacije i komunikaciju, te podršku studentima.

Članak 13.

Korisnik usluge webinara kojem je dodijeljena uloga domaćina/moderatora ima sljedeća prava:

  • dodavati, uređivati i raspolagati sadržajem svojih webinara;
  • organizirati i provoditi aktivnosti s polaznicima na webinaru;
  • snimiti webinar i raspolagati sa snimkom kada se koristi sustav Adobe Connect.

Korisnik usluge webinara kojem je dodijeljena uloga domaćina/moderatora ima sljedeće obveze:

  • odgovora za cjelokupni sadržaj webinara, vodeći računa o tome da on ne bude suprotan važećim zakonima i propisima Republike Hrvatske, da ni na koji način ne šteti trećim osobama, te da bude u skladu s općim humanitarnim i civilizacijskim normama;
  • osigurava provođenje obvezujućih uputa o korištenju usluge, dobivenih od CEU.

Korisnici usluge webinara (neovisno o dodijeljenim ulogama) ne smiju svojim postupcima, radnim materijalima ili ponašanjem ugroziti sigurnost i normalan rad drugih korisnika ili funkcioniranje cjelokupnoga sustava.

Članak 14.

Srce, kao davatelj usluge ima sljedeća prava:

  • nadzirati korištenje usluge webinara i izdavati obvezujuće upute korisnicima u cilju osiguravanja kvalitete, stabilnosti, održivosti usluge i učinkovitog rješavanja eventualnih kriznih ili incidentnih situacija;
  • upozoravati na neispravno ili neprimjereno korištenje usluge;
  • privremeno ili trajno obustaviti uslugu korisniku u slučaju ozbiljnog ili ponovljenog kršenja obveza iz ovog Pravilnika;
  • privremeno ili trajno obustaviti uslugu korisniku u slučaju prestanka ispunjavanja uvjeta pod kojima je uporaba sustava dodijeljena;
  • pristupati zapisima (logovima vezanim uz korištenje usluge) radi potreba administracije sustava, rješavanja problema na sustavu i za potrebe statističkih/zbirnih izvještaja o radu sustava;
  • javno objavljivati zbirne (depersonalizirane) podatke o uporabi sustava;
  • prestati nuditi/ukinuti uslugu u slučaju da više ne postoji mogućnost za nastavak njenog održavanja.

Članak 15.

Srce će, kao davatelj usluge, osigurati:

  • dostupnost i ispravno funkcioniranje sustava za webinare u skladu s tehničkim i organizacijskim mogućnostima;
  • podršku korisnicima u radu sa sustavom, kroz pripremu priručnika za korištenje webinara, održavanje tečajeva, održavanjem individualnih konzultacija, te putem helpdeska;
  • pravovremeno objavljivanje informacija o promjenama u načinu i uvjetima korištenja sustava za webinare.

Članak 16.

Srce kao davatelj usluge ne odgovara za eventualne štete bilo koje vrste koje su nastale korištenjem sustava.

Srce ne snosi odgovornost za sadržaj koji se distribuira ili je objavljen putem sustava za webinare. Odgovornost za navedeni sadržaj je na krajnjim korisnicima sustava.

Srce će u skladu sa svojim pravima i mogućnostima kao davatelja usluge, opisanim u članku 14., učiniti sve da se sustav koristi u skladu s ovim Pravilnikom, zakonima i propisima Republike Hrvatske, te uobičajenim standardima za ovakvu vrstu usluge.

Članak 17.

Srce će financiranje troškova održavanja i razvoja sustava za webinare planirati i nastojati osigurati iz državnog proračuna, čime će se omogućiti korištenje usluge bez naknade.

Ako se u državnom proračunu ne osiguraju potrebna sredstva, Srce će korisnike pravodobno (najmanje 6 mjeseci unaprijed) o tome obavijestiti te predložiti sklapanje zasebnog ugovora o korištenju sustava za webinare.

6.    Uskraćivanje usluge

Članak 18.

Voditelj Centra za e-učenje ima pravo korisniku privremeno uskratiti mogućnost korištenja usluge ako je korisnik svojim postupcima ugrozio sigurnost i normalan rad drugih korisnika ili funkcioniranje same usluge.

Korisnik će biti o tome obaviješten putem elektroničke pošte i dobit će obvezujuću uputu o daljnjim postupcima i uvjetima pod kojima će mu uporaba usluge biti ponovno omogućena.

Članak 19.

Voditelj Centra za e-učenje ima pravo korisniku trajno uskratiti korištenje usluge ako prestanu vrijediti uvjeti pod kojima je usluga dodijeljena, ako korisnik zloupotrebljava resurse koji su mu dodijeljeni, ako ponovljeno krši uvjete i obveze iz ovog Pravilnika, te ako se ne pridržava obvezujućih uputa dobivenih od Srca.

O trajnom prestanku mogućnosti korištenja usluge korisnik će biti obaviješten putem elektroničke pošte.

7.    Pravo prigovora

Članak 20.

Korisnici imaju pravo prigovora na odluke i postupke vezane uz korištenje sustava za webinare. Prigovori se upućuju isključivo pismenim putem na adresu voditelja Centra za e-učenje u roku od 15 dana od dana primitka odluke na koju se žali. Voditelj Centra za e-učenje očitovat će se na prigovor ne kasnije od 15 dana od dana primitka prigovora. U slučaju negativnog odgovora, korisnik ima pravo u sljedećem koraku uložiti prigovor ravnatelju Srca u roku od 15 dana od primitka odgovora Voditelja Centra za e-učenje.


8.    Prijelazne i završne

Članak 21.

Ovaj Pravilnik objavljuje se na web-stranicama Srca i stupa na snagu u roku od 8 dana od dana objave.

Sadržaj


Preuzimanje dokumenta

  • No labels