You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

Na ovoj stranici možete naći upute i prijedloge o korištenju pythona, pipa i conde na Supeku. Cjeline koje se nalaze ispod su:

  1. Uvod - Kratak uvod u instalaciju python knjižnica
  2. Virtualna okruženja - Instalacija izoliranih okolina python
  3. Lustre i virtualna okruženja - Virtualna okruženja na Supeku
  4. Kontejnerizacija - Kako dopremiti virtualna okruženja python na Supeku

Uvod 

Python knjižnice danas se većinom instaliraju korištenjem aplikacija pip ili conda; upraviteljima knjižnica koji osiguravaju dopremanje svih ovisnosti potrebnih za instalaciju i razvoj aplikacija.

To čine na jednostavan način putem API-a u komandnoj liniji kojim se mogu instalirati, provjeravati ili brisati knjižnice, u ovisnosti o verziji pythona koji se koristi.

U slučaju aplikacije pip (osnovni upravitelj pakiran uz python) instalacija bilo koje knjižnice (npr. SomeProject) u terminalu se može jednostavno izvršiti komandom:

Primjer pip intalacije
[korisnik@računalo] python3 -m pip install 'SomeProject'

Čime se aplikaciji python3 dostavlja knjižnica SomeProject i sve funkcionalnostima koje ona pruža.

Skoro sve python knjižnice koje pružaju višu funkcionalnost kroz specijalizirane funkcije (npr. matrični izračun, crtanje grafova, obrada strukturiranih podataka) ovise o "osnovnijim" knjižnicama, koje upravitelji automatski instaliraju.

U ponekim slučajevima, funkcionalnosti koje su potrebne dostupne određenih knjižnica su dostupne u posebnoj i često novijoj verziji, koja za sobom nosi cijeli niz ovisnosti koje trebaju biti zadovoljene.

U ovim slučajevima, osvježavanje samo jedne knjižnice može imati nenadan učinak stvaranja nekompatibilnosti, zbog međusobnih ovisnosti koje se hijerarhijski stvaraju.

Virtualna okruženja 

(tbc)

Lustre i python 

(tbc)

Kontejnerizacija

(tbc)

Kako dalje?



  • No labels