You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 6 Next »

Vrsta pitanja Formule olakšava izradu pitanja u mnogim poljima vezanima za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku (STEM). Omogućava izradu više podzadataka, od čega svaki može imati drugačiji tip odgovora (primjerice, u jednom je unos koordinata, a u drugom unos polinoma). Polja za odgovore moguće je postaviti bilo gdje u pitanju, čime je olakšano naknadno dodavanje podzadatka. U svakom podzadatku koriste se slučajne i globalne varijable koje imaju nasumično generirane vrijednosti te lokalne varijable koje mogu biti definirane u pojedinom dijelu zadatka. Globalne varijable definiraju se na razini cijelog zadatka, dok se lokalne definiraju na razini podzadatka.

Formule je vrsta pitanja koja nije dio standardne instalacije sustava Moodle već ju je potrebno zasebno instalirati. Iz tog razloga ova vrsta pitanja može imati neke postavke malo drugačije nego pitanja koja uobičajeno dolaze u svim Moodle sustavima. Na primjer, broj u decimalnom zapisu uvijek se piše s točkom, neovisno o odabranom jeziku. S obzirom na kompleksnost ovog pitanja izrađena je i zasebna web-stranica na kojoj možete pronaći dodatne informacije, ideje i primjere ove vrste pitanja.


Postavke - Varijable


Sekcija Varijable

Slika: Sekcija Varijable

Varijable se mogu koristiti za zamjenu dijela teksta u pitanju generirajući svakom studentu različitu vrijednost, definiranje odgovora i određivanje kriterija ocjenjivanja. Jedan od glavnih ciljeva sustava varijabli je pojednostavljivanje izrade varijacija pitanja. Budući da se varijable generiraju na početku testa, test će se zaustaviti ako se pojave pogreške. Dakle, kako bi se pogreške svele na najmanju moguću mjeru, sustav je dizajniran tako da ima samo determinističke varijable, popise konstantne duljine te je bez grananja.

Moguće je izraditi:

  • Slučajne varijable
  • Globalne varijable

Slučajne varijable - Prilikom svakog novog pokušaja rješavanja generiraju se nove slučajne vrijednosti. Svaka varijabla implicitno je zadana svojim tipom koji može biti:

  • Broj - 1, 32.56, 1.2e-3
  • String - "Pozdrav"
  • Lista brojeva - [1, 2, 3, 4]
  • Lista stringova - [„Jabuka“, „Banana“, „Orah“]
  • Algebarska varijabla - {1:100}, odnosno ovo je skup brojeva od 1 do 100

Globalne varijable - Moguće je definirati formule za manipulaciju slučajnim varijablama.


NAPOMENA:

Slučajne i globalne varijable mogu se koristiti u svakom dijelu zadatka. Imena varijabli su case sensitive, odnosno osjetljive na velika i mala slova.

Kod imenovanja varijabli koriste se alfanumerički znakovi (a-z, A-Z, 0-9 i _). Naziv ne može započeti brojem ili _. Neki od primjera su: x, y1, x_2, primjer_varijable, mojaPrvaVarijabla. 

Postavke - Glavno pitanje


Sekcija Glavno pitanje

Slika: Sekcija Glavno pitanje

U sekciji Glavno pitanje moguće je odrediti sljedeće postavke:

  • Tekst pitanjaUpisuje se tekst pitanja koji će studentima biti vidljiv u testu. Nema bodovanja za glavno pitanje, već se boduje svaki dio zadatka. Preporuča se napisati opis zadatka, primjerice: Izračunaj unije i presjeke skupova {A}, {B} i {C} u sljedećim zadacima.
  • Općenita povratna informacija - Ovu informacija student dobije nakon što odgovori na postavljeno pitanje, bez obzira da li je odgovor ispravan ili ne.
  • Numeriranje odgovora - Moguće je odabrati način numeriranja pojedinih odgovora.



Prethodna stranica

Sljedeća stranica

  • No labels