- Created by Kristina Golem, last modified by Tea Čičko on Sept 02, 2024
Aktivnost Upitnik omogućava nastavniku postavljanje različitih vrsta pitanja s ciljem prikupljanja povratnih informacija o e-kolegiju ili nekoj određenoj temi. Nastavnik može pritom i ocijeniti doprinos studenata pomoću bodova u rasponu od 1 do 100. Za razliku od aktivnosti Test, ocjenjivanje u aktivnosti Upitnik preporuča se za nagrađivanje studenata za doprinos prilikom ispunjavanja upitnika, a ne za vrednovanje znanja.
Za dodavanje aktivnosti Upitnik potrebno je odabrati:
Dodaj aktivnost ili resurs → Upitnik.
Postavke
Nakon dodavanja aktivnosti Upitnik, u postavkama je obavezno upisati Naziv aktivnosti, a moguće je dodati i kratki Opis s bitnim uputama studentima prilikom ispunjavanja upitnika. U sekciji Dostupnost nastavnik može odrediti razdoblje u kojemu će upitnik biti dostupan studentima.
Slika: Postavke sekcije Opće postavke i Dostupnost
U sekciji Opcije odgovora dostupne su sljedeće postavke:
- Vrsta: za sve vrste upitnika može se odrediti učestalost ispunjavanja - samo jednom, jednom dnevno, jednom tjedno, jednom mjesečno ili više puta (neograničen broj puta).
- Način zapisa: Moguće je odrediti hoće li upitnik biti anoniman ili ne. Jednom upisani anonimni odgovori u upitniku ne mogu se nikako povezati s korisnikom čak ni ako se naknadno postavi da upitnik nije anoniman. Ako je u e-kolegiju omogućen pristup gostima te je upitnik postavljen kao anoniman, onda će ga i oni moći ispuniti. Ukoliko je omogućena opcija pristupanja e-kolegiju kao gost, oni će moći ispuniti upitnik isključivo anonimno te je u tom slučaju potrebno uključiti navedenu opciju.
- Studeni mogu vidjeti SVE upisane odgovore: Moguće je odrediti kada će studenti moći vidjeti sve upisane odgovore od svih studenata. Dostupne su opcije nakon ispunjenja upitnika, nakon što je upitnik zatvoren, uvijek ili nikad.
- Obavijesti nastavniku o ispunjenom upitniku: Ovom je postavkom moguće odrediti hoće li nastavnik (uloge Nositelj kolegija, Izvođač kolegija, Online asistent i Demonstrator) primati obavijesti o svakom ispunjenom upitniku, sa ili bez sadržaja upitnika.
- Spremi i nastavi s odgovaranjem: Postavljanjem opcije Spremi i nastavi s odgovaranjem, studentima se omogućava spremanje odgovora u upitnik prije podnošenja kako bi odgovori ostali sačuvani. Na ovaj način student može rješavati upitnik višekratno.
- Omogući uvjetovanost: Nastavnik može omogućiti uvjetovanost određenih pitanja kao što su Da/ne, Višestruki odabir s jednim odgovorom i Padajući izbornik čime se omogućuje prikaz pojedinih pitanja ovisno o prethodnom odgovoru. Nakon uključivanja opcije Omogući uvjetovanost, u postavkama pitanja će se pojaviti sekcija Ovisnosti.
Slika: Postavke sekcije Ovisnosti
- Automatsko numeriranje: Dostupna je i opcija uključivanja automatskog numeriranja stranica i/ili pitanja kod upitnika koji koriste uvjetovanost više pitanja. Također je moguće uključiti i praćenje napretka prilikom ispunjavanja upitnika odabirom opcije Prikaži traku napretka.
- Ocjena za predaju upitnika: Ako nastavnik želi nagraditi sudionike radi ispunjavanja upitnika to može napraviti postavljanjem ocjene za predaju upitnika na skali od 1 do 100.
Slika: Postavke sekcije Opcije odgovora
Sekcija Predlošci pojavljuje se isključivo prilikom izrade novog upitnika te se prilikom naknadnog uređivanja postavki više ne pojavljuje. Ova postavka omogućuje nastavniku da odabere kako će izraditi aktivnost – izradom novog upitnika od početka ili korištenjem predložaka upitnika koji su dostupni unutar e-kolegija ili javno dostupni.
Slika: Postavke sekcije Predlošci
Nakon kreiranja upitnika moguće je urediti karticu Napredne postavke.
Slika: Kartica Napredne postavke
U sekciji Predlošci dostupne su sljedeće postavke:
- Tip upitnika: potrebno je definirati hoće li sadržaj upitnika biti privatan i dostupan samo u e-kolegiju u kojem je definiran, javan ili predložak koji se može kopirati i uređivati.
- Naslov: Obavezno je upisati naslov upitnika koji će se pojaviti na vrhu pojedinačnih stranica.
- Podnaslov: Moguće je upisati i podnaslov koji se pojavljuje ispod naslova upitnika samo na prvoj stranici.
- Dodatne informacije: Nastavnik može upisati i dodatne informacije studentima kao što su npr. upute. Ovaj će tekst biti prikazan na vrhu prve stranice.
Ako nastavnik studentu želi zahvaliti na ispunjavanju upitnika ili mu nešto napomenuti nakon ispunjavanja upitnika, to može napraviti prikazujući poveznicu (URL) ili stranicu na koju će sudionik biti preusmjeren nakon predaje upitnika unutar sekcije Opcije predavanja upitnika. Ako u polju URL nakon predaje upitnika nije upisana poveznica, sustav će studentu automatski prikazati poruku „Zahvaljujemo što ste popunili ovaj upitnik.” Za prilagođenu stranicu koja će se prikazati studentu nakon predaje upitnika, nastavnik može ispuniti polja Naslov i Sadržaj stranice (Tijelo teksta).
U polju E-pošta moguće je definirati jednu ili više adresa e-pošte, koje je međusobno potrebno odvojiti zarezom, a na koje će stići obavijesti o predanim upitnicima. Ako je postavka Obavijesti nastavniku o ispunjenom upitniku uključena, u ovo polje nije potrebno upisati adrese e-pošte nastavnika (Nositelja i Izvođača kolegija) jer će oni dobiti obavijest. U ovo se polje upisuju dodatne adrese e-pošte (koje nisu definirane u profilima nastavnika) na koje nastavnik ili vanjski suradnik e-kolegija želi primati obavijesti o ispunjenom upitniku.
Slika: Napredne postavke aktivnosti Upitnik
Izrada pitanja
Nakon definiranja postavki upitnika potrebno je izraditi pitanja koja će se pojaviti u upitniku. Aktivnost Upitnik nema mogućnost uvoza pitanja iz drugih izvora. Pitanja se dodaju u Upitnik odabirom dugmeta Dodaj pitanja ili odabirom kartice Pitanja.
Slika: Dugme Dodaj pitanja
Nakon odabira željene vrste pitanja u padajućem izborniku, za izradu istog potrebno je odabrati dugme Dodaj odabranu vrstu pitanja.
Slika: Odabir vrste pitanja
Prilikom dodavanja pojedinog pitanja obavezno je u postavkama unijeti tekst pitanja.
Unos naziva pitanja obavezan je jedino u slučaju izvoza odgovora u CSV/Excel formatu te ukoliko je uključena opcija Omogući uvjetovanost u postavkama Upitnika. U tom je slučaju potrebno definirati naziv pitanja samo za vrste pitanja Da/ne i Višestruki odabir s jednim odgovorom.
Pitanja mogu biti označena kao obavezna uključivanjem opcije Potreban je odgovor prilikom izrade pitanja ili naknadno u sekciji Uredi pitanja. U tom se slučaju upitnik ne može predati bez ispunjavanja obaveznih pitanja.
Slika: Mogućnost naknadne promjene odgovora u obavezni ili neobavezni unutar sekcije Uredi pitanja
Nakon dodavanja željenih pitanja i određivanja postavki pitanja, moguće ih je pregledati u kartici Pregled i na taj način provjeriti konačan izgled pitanja. Pored onih pitanja koja su postavljena kao obavezna pojavit će se oznaka .
Slika: Kartica Pregled
Vrste pitanja:
- Brojčano pitanje: Ovu vrstu pitanja nastavnik može koristiti kada od studenata očekuje unos broja. Prilikom definiranja brojčanog pitanja moguće je odrediti Maksimalan broj znamenki u odgovoru kako bi se studentu ograničio unos broja znamenki te Broj decimalnih mjesta.
- Da/ne pitanje: Ovo je vrsta pitanja s mogućnošću odgovora Da, Ne ili Nema odgovora. Postavljanjem opcije Potreban je odgovor na Da, pitanje će postati obavezno i ispitaniku će se pojaviti isključivo odgovori Da ili Ne, a ako se opcija Potreban je odgovor postavi na Ne, ispitanik nije obavezan odgovoriti na pitanje te će mu se uz Da i Ne pojaviti i odgovor Nema odgovora.
- Datum: Ovo se pitanje koristi za odgovaranje u formatu datuma.
- Esej: Ovo se pitanje koristi za duži tekstualni odgovor studenata. Studentima će se prikazati polje za unos teksta sa zadanom širinom i visinom. Moguće je u postavkama pitanja odrediti Format odgovora (HTML uređivač ili obični tekst) i dimenzije polja za unos (broj redova).
- Klizna traka: Pitanje s kliznom trakom omogućuje studentima odabir vrijednosti iz zadanog raspona povlačenjem klizača. U postavkama pitanja obavezno je postaviti najmanju i najveću vrijednost klizne trake, odnosno vrijednost s lijeve i desne strane na kliznoj traci. Također je obavezno postaviti početnu vrijednost klizne trake odnosno vrijednost na kojoj će se klizač pojaviti prilikom prikaza pitanja studentima te vrijednost povećanja klizne trake. Ovo pitanje nije moguće označiti kao obavezno.
- Višestruki odabir (jedan odgovor): U ovoj vrsti pitanja, student može odabrati samo jedan od više ponuđenih odgovora. Kod unosa mogućih odgovora u polje Mogući odgovori potrebno je voditi računa da se odgovori upišu jedan ispod drugog, neovisno o odabiru okomitog ili vodoravnog prikaza odgovora. Postavljanjem opcije Potreban je odgovor na Da, odgovor će postati obavezan, a ako se postavi na Ne, ispitanik nije obavezan odgovoriti te će mu se uz ostale odgovore pojaviti i opcija Nema odgovora.
- Višestruki odabir (više odgovora): Student u ovoj vrsti pitanja može odabrati jedan ili više ponuđenih odgovora. Kod unosa mogućih odgovora u polje Mogući odgovori potrebno je voditi računa da se odgovori upišu jedan ispod drugog. Opcije Najmanji i Najveći broj odgovora koriste se za ograničavanje broja odgovora koje student može odabrati. Za određivanje točnog broja odgovora koje student može označiti, potrebno je obje opcije postaviti na istu vrijednost. Ako se želi uvjetovati samo najmanji broj odgovora, potrebno je drugu opciju (najveći broj odgovora) postaviti na 0 i obratno. Ako se jedna od opcija postavi na neku vrijednost, a da nije 0, studentu će se prikazati poruka upozorenja.
- Padajući izbornik: Pitanje Padajući izbornik istovjetno je pitanju Višestruki odabir (jedan odgovor) te se preporuča kod unosa većeg broja mogućih odgovora za uštedu slobodnog prostora na zaslonu. Studentima se mogući odgovori prikazuju u padajućem izborniku. Kod unosa mogućih odgovora potrebno je voditi računa da se odgovori upišu jedan ispod drugog u polje Mogući odgovori.
- Polje za unos teksta: U pitanju Polje za unos teksta student unosi duži tekstualni odgovor. Za ovu vrstu pitanja potrebno je definirati opcije Duljina polja za unos i Maksimalna duljina teksta koju student treba unijeti. Za razliku od Eseja, u ovoj vrsti pitanja nastavnik može ograničiti maksimalnu duljinu teksta (u znakovima) koju student može unijeti.
Rangiranje (skala1..5): Pitanje se koristi za vrednovanje kriterija na skali od 1 do 5. Moguće je odrediti vrstu skale (Normalna, Sa stupcem N/P (nije primjenjivo), Bez duplih odgovora, Osgoodov tip) te imenovati stavke skale kako bi se umjesto brojčanih stavki prikazivao određeni tekst. Kod unosa kriterija za vrednovanje u polje Mogući odgovori, potrebno je voditi računa da se kriteriji upišu jedan ispod drugog u odgovarajuće polje.
Prilikom dodavanja pitanja u Upitnik dostupne su i opcije Oznaka i Prijelom stranice. One su korisne za odvajanje pitanja u setove odnosno na zasebne stranice. Oznaka služi kako bi se upisao neki uvodni tekst koji prethodi idućem setu pitanja. Prijelom stranice je koristan u upitnicima s puno pitanja za odvajanje setova pitanja na zasebne stranice, a pojavljuje se u padajućem izborniku sekcije Dodaj pitanja tek nakon što je dodano barem jedno pitanje.
Povratne informacije
Uređivanje povratnih informacija dostupno je ako Upitnik sadrži sljedeće vrste i postavke pitanja: Višestruki odabir (jedan odgovor); Padajući izbornik; Da/Ne ili Rangiranje (Normalna skala ili Osgoodov tip skale). Navedena pitanja moraju biti postavljena kao obavezna, polje Naziv pitanja ne smije biti prazno, a definirani Mogući odgovori moraju sadržavati vrijednosti.
Kod postavke Opcije povratnih informacija može se birati između Bez povratnih informacija, Opća povratna informacija i Odjeljci za povratne informacije. Nastavnik može studentima prikazati njihov rezultat postavljanjem opcije Prikaz rezultata na Da te upisati povratnu informaciju u polje Bilješke povratne informacije, koja će se studentima prikazati pri vrhu stranice izvještaja s njihovim rezultatima upitnika.
Slika: Opcije povratnih informacija – Opća povratna informacija
Ukoliko se odabere opcija Opća povratna informacija te se urede postavke Prikaz rezultata i Bilješka povratne informacije, uz opciju Spremi postavke, moguće je odabrati i dugme Spremite postavke i uredite odjeljak za povratne informacije pri čemu se određuju granice za prikaz pojedinačnih povratnih informacija, kao i tekst koji će se prikazati na vrhu stranice izvještaja o rezultatu upitnika. Ovisno o dobivenom rezultatu studentu će se u izvještaju o rezultatima prikazati određena poruka.
Slika: Postavke pojedinačnih povratnih informacija
Slika: Opcije povratnih informacija – Odjeljci za povratne informacije
Ukoliko se odabere opcija Odjeljci za povratne informacije te se urede postavke Prikaz rezultata i Bilješka povratne informacije, uz opciju Spremi postavke, moguće je odabrati i dugme Spremite postavke i uredite odjeljak za povratne informacije. Ako nastavnik odabere dugme Spremite postavke i uredite odjeljak za povratne informacije, otvara se stranica s mogućnošću uređivanja sekcija pitanja. Uz unos Oznake sekcije, nastavnik može unijeti i Naslov te iz padajućeg izbornika Dodaj pitanje u sekciju odabrati koja će pitanja dodati u navedenu sekciju.
Slika: Uređivanje sekcije za povratne informacije
Za svaku kreiranu sekciju moguće je odrediti i granice za prikaz pojedinačnih povratnih informacija kao i tekst koji će se prikazati na vrhu stranice izvještaja o rezultatu upitnika.
Nakon što nastavnik uredi sve postavke za pojedinu sekciju, potrebno je odabrati dugme Spremi promjene kako bi se postavke sačuvale. Nova sekcija dodaje se unosom naziva sekcije u polje Oznaka te odabirom dugmeta Dodaj novu sekciju.
Slika: Dodavanje nove sekcije
Kako bi se nastavnik vratio i uredio postavke već postojeće sekcije potrebno je u padajućem izborniku odabrati naziv sekcije i zatim odabrati dugme Idi na sekciju s povratnim informacijama.
Slika: Povratak na postavke već kreirane sekcije
Nakon što student preda popunjeni upitnik sustav mu prikazuje njegov postotak i komentare za svaku sekciju.
Pregled rezultata
Nastavnik može pregledati sve odgovore riješenih upitnika odabirom kartice Povratna infomacija te potkartice Prikaži sve odgovore ili odabirom izbornika Opširnije → Prikaži sve odgovore. Odgovore je moguće poredati uzlazno ili silazno, izbrisati i preuzeti u tekstualnom obliku. Za svaki odgovor vidljivi su postignuti rezultati - ukupni rezultati unutar kartice Sažetak i pojedinačni rezultati unutar kartice Lista odgovora.
Slika: Prikaz ukupnih rezultata ispitanika
Izvještaj s rezultatima upitnika može se preuzeti kao tekstualna datoteka sljedećih formata: .csv, .xlsx, HTML tablica, .json, .ods i .pdf.
Nastavnik i svaki student može pregledati vlastite odgovore u kartici Pregled Vaših odgovora ako je ispunio upitnik.
U kartici Neodgovoreno nastavnik ima uvid u studente koji još nisu ispunili upitnik te im može poslati podsjetnik.
Slika: Kartica Neodgovoreno
NAPOMENA
Kako bi se sekcija Ovisnosti ispravno prikazivala, potrebno je definirati Naziv pitanja.
NAPOMENA
Javno dostupni upitnici imaju ograničen broj postavki te se ne mogu uređivati pitanja i pregledavati odgovori.
NAPOMENA
Decimalna mjesta se u Brojčanom pitanju također ubrajaju u znamenke.
- No labels