Visoko učilište, koje želi iskoristiti podatke o studentima dobivene kroz vlastite aplikacije za razredbeni postupak, može te podatke prenijeti u ISVU sustav. Nakon što se obavi prijenos podataka u odgovarajuće tablice, svi podaci će se moći mijenjati kroz za to predviđene ekranske forme aplikacije.

Prijenosom podataka dobivenih razredbenim postupkom omogućit će se brzi upis studenata u 1. studijsku godinu kroz opciju Upis studenata s razredbenog postupka .

Prozor opcije se pokreće odabirom izbornika Upis godine, zatim podizbornika Podaci o razredbenom postupku te na kraju, odabirom opcije Učitavanje podataka dobivenih razredbenim postupkom - prošireni skup podataka.



 



Prijenos podataka iz datoteke u bazu podataka (prošireni skup podataka)

Visoko učilište treba pripremiti datoteku s podacima o studentima, gdje su ti podaci dobiveni iz aplikacije za razredbeni postupak.

Podaci u datoteci trebaju biti u propisanom broju i formatu. Svi podaci u datoteci trebaju biti odvojeni znakom #.

Ako broj i format podataka ne odgovaraju propisanom, učitavanje podataka iz datoteke u sustav ISVU neće biti moguće.

Za uspješno učitavanje datoteke, potrebno je da je ona u ANSI kodnoj stranici.

Datoteka s podacima o studentima treba sadržavati za svakog studenta sljedeće podatke navedenim redoslijedom (vidjeti Upis studenata s razredbenog postupka):

  1. šifra visokog učilišta - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Visoko učilište

  2. akademska godina u kojoj će student upisati 1. godinu studija - cijeli broj u formatu gggg - bez točke na kraju

  3. redni broj razredbenog roka - cijeli broj

  4. šifra elementa strukture studija - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Element strukture studija

  5. redni broj prijave kandidata na razredbenom postupku na navedenom smjeru - cijeli broj

  6. prezime studenta - niz od najviše 40 znakova

  7. ime studenta - niz od najviše 40 znakova

  8. JMBG studenta - niz od 13 znamenki

  9. OIB studenta - niz od 11 znamenki

  10. telefon kandidata - niz od najviše 15 znakova

  11. ime majke studenta - niz od najviše 25 znakova

  12. ime oca studenta - niz od najviše 25 znakova

  13. spol studenta - znak: M ili Ž , veliko slovo!

  14. datum rođenja studenta - niz u formatu: dd.mm.gggg - bez točke na kraju

  15. oznaka države rođenja studenta - niz od 2 znaka, npr. HR, velika slova! - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Država

  16. poštanska oznaka mjesta rođenja studenta - niz od najviše 12 znakova - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Mjesto

  17. oznaka države čije državljanstvo ima student - niz od 2 znaka, npr. HR, velika slova! - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Država

  18. šifra nacionalnosti studenta - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Nacionalnost

  19. šifra završene srednje škole studenta - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Škola

  20. šifra struke koju je student stekao završavanjem srednjem škole - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Strukovno područje

  21. godina maturiranja studenta - cijeli broj u formatu gggg - bez točke na kraju

  22. šifra elementa strukture studija kojeg student upisuje - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Element strukture studija. Element strukture studija mora odgovarati elementu koji je upisan pod točkom 4, osim u slučaju kada student upisuje smjer čiji je nadređeni element isti kao i onaj iz točke 4.

  23. šifra paralelnog elementa strukture studija kojeg student upisuje - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Element strukture studija. Element strukture studija je potrebno evidentirati samo kod upisa na dvopredmetne studije.

  24. šifra posebnog statusa studenta - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Vrsta posebnog statusa

  25. korištenje posebnog statusa - za kandidate s posebnim statusom unosi se oznaka D ili N, a za kandidate bez posebnog statusa ostavlja se prazno

  26. šifra temelja financiranja studenta - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Temelj financiranja studija

  27. šifra temelja financiranja koja se koristi kod upisa - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Temelj financiranja studija. Upisuje se stvarni temelj financiranja kojeg kandidat može imati prilikom upisa.

  28. oznaka centra visokog učilišta - niz od 2 znaka - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Centri visokog učilišta

  29. broj bodova iz srednje škole - decimalni broj s najviše 5 znamenaka ispred decimalne točke i 2 znamenke iza decimalne točke (npr. 12345.12)

  30. broj dodatnih ulaznih bodova - decimalni broj s najviše 5 znamenaka ispred decimalne točke i 2 znamenke iza decimalne točke

  31. ukupan broj ulaznih bodova - decimalni broj s najviše 5 znamenaka ispred decimalne točke i 2 znamenke iza decimalne točke

  32. broj bodova na testu - decimalni broj s najviše 5 znamenaka ispred decimalne točke i 2 znamenke iza decimalne točke

  33. ukupan broj bodova na razredbenom postupku - decimalni broj s najviše 5 znamenaka ispred decimalne točke i 2 znamenke iza decimalne točke

  34. šifra razloga direktnog upisa - cijeli broj - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Razlog direktnog upisa

  35. plasman na razredbenom postupku - cijeli broj - plasman kandidata na navedenoj rang-listi

  36. šifra vrste liste na razredbenom postupku - cijeli broj  - mora odgovarati jednoj od šifri iz kataloga Vrsta liste na razredbenom postupku - visoko učilište prethodno mora samo evidentirati svoje vrste rang - lista

  37. redni broj u listi - cijeli broj

  38. školarina - decimalni broj s dva decimalna mjesta

Podaci obvezni za unos prikazani su crvenom bojom.

Svi podaci koji se unose u aplikaciju za razredbeni postupak moraju odgovarati podacima u ISVU.


Primjer ispravnog retka datoteke:

135#2001#1#3#10#Cvek#Štefica#2605980305818#00618482238#01/3896006#Mirka#Slavko#Ž#26.05.1980#HR#10000#HR#12#324#32#2006#30####1#1#ZG#272.0#0.0#272.0#600.0#872.0#1#1#1#24#3750.00#

Svaki podatak je od sljedećeg odvojen znakom #. Broj znakova # u svakom retku mora odgovarati broju podataka koji se očekuje (38 podatka).

Ako neki podatak nije poznat ili nije upisan (u primjeru nije upisana šifra paralelnog elementa strukture studija kojeg student upisuje) ne ostavlja se prazno mjesto ili razmak, nego se za njega samo upisuje znak # (u takvim slučajevima u retku će biti 2 ili više uzastopna znaka #).

Pokretanje akcije prijenosa podataka iz datoteke započinje odabirom izbornika Upis godine, opcije Podaci o razredbenom postupku, te podopcije Učitavanje podataka dobivenih razredbenim postupkom -  prošireni skup podataka.

Moguće je evidentirati i čuvati podatke o rezultatima na više razredbenih postupaka.


Odabir datoteke

 
Slika 1.
Odabir datoteke iz koje će se učitati podaci

Korisniku se u listi Pogledaj u prikazuje mapa u kojoj je trenutno pozicioniran. Pritiskom miša na strelicu (crni trokutić) prikazuje se lista mapa na lokalnom računalu, pa se korisnik može pozicionirati u mapu u kojoj je smještena datoteka s podacima s razredbenog postupka.

Datoteku je potrebno izabrati iz popisa koji se nalazi u srednjem dijelu prozora (datoteku se odabire pritiskom miša na ime datoteke, a odabrano ime se prikazuje u Ime datoteke (u primjeru na slici 1. odabrana datoteka se zove ucitaj.unl).

Odabir datoteke se potvrđuje pritiskom na gumb Izaberi. Ako se postupak odabiranja želi otkazati u bilo kojem trenutku, potrebno je odabrati gumb Odustani ili pritisnuti tipku Esc.

Ako su svi zapisi u datoteci ispravni, odnosno odgovaraju propisanom formatu prema broju i tipu podataka u svakom retku datoteke, učitavanje će se izvesti uspješno, a korisniku će se prikazati poruka o uspješnom učitavanju podataka.


Slika 2.
Obavijest prilikom učitavanja datoteke

Prilikom učitavanja podataka dobivenih razredbenim postupkom, ime i prezime kandidata, ime majke i oca su automatski pretvorena u oblik s velikim početnim slovom i malim svim ostalim slovima, jer nije dozvoljeno evidentiranje imena sa svim velikim slovima.

Provjere i pogreške prilikom učitavanja datoteke

Ako u podacima s razredbenog postupka postoji neka pogreška, dojavit će se poruka ovisno o tome do kakve pogreške je došlo i prekinuti izvođenje programa. Da bi se podaci uspješno učitali u ulaznoj datoteci potrebno je ispraviti pogreške i ponoviti cijeli postupak učitavanja.

Pogreške koje se provjeravaju u ovom koraku:


Slika 3.
Pogreška


Slika 4.
Pogreška


Slika 5.
Pogreška

U 5. retku datoteke došlo je do nepredviđene pogreške!


Ispravnost podataka na razini same baze podataka

Ako datoteka sadrži podatke u svim zapisima koji po broju i formatu odgovaraju propisanim, aplikacija provjerava ispravnost podataka na razini same baze podataka.

Ako dođe do pogrešaka pri učitavanju, potrebno je ispraviti pogreške u ulaznoj datoteci i ponoviti cijeli postupak učitavanja.


Provjere na razini baze podataka spadaju u dvije kategorije: 

U pogreške zbog kojih se prekida daljnje provjeravanje podataka spadaju:

Korisniku se prikazuje poruka:


Slika 6.
Pogreška

Nakon pritiska na gumb U redu, pojavljuje se prozor u kojem je prikazan izvještaj s pogreškama:


Slika 7.
Pregled sadržaja pogrešaka


Za svaki zapis koji nije ispravno evidentiran, ispisane su i pogreške koje bi trebalo ispraviti. Npr. u 1. zapisu je potrebno upisati akademsku godinu, šifru visokog učilišta i ime kandidata.  

U pogreške koje se prikazuju u izvještaju pojedinačno za svaki zapis pripadaju sljedeće: