Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

RADIUS poslužitelji obrađuju zahtjeve koji dolaze putem RADIUS protokola, te u svom radu mogu upotrebljavati certifikate. Certifikati se koriste u slučaju korištenja 802.1x/EAP autentikacijskih procedura EAP-TLS i EAP-TTLS, te sa stanovišta RADIUS poslužitelja služe kako bi se na siguran način zatvorio/kriptirao tunel kojim se prenose autentikacijski parametri.

RADIUS(link is external) poslužitelji obrađuju zahtjeve koji dolaze putem RADIUS protokola, te u svom radu mogu upotrebljavati certifikate.

Certifikati se koriste u slučaju korištenja 802.1x/EAP autentikacijskih procedura EAP-TLS i EAP-TTLS, te sa stanovišta RADIUS poslužitelja služe kako bi se na siguran način zatvorio/kriptirao tunel kojim se prenose autentikacijski parametri.

EAP-TLS

EAP-TLS(link is external) u svom radu koristi isključivo certifikate i smatra se jednim od najsigurnijih autentikacijskih protokola.

Certifikati se koriste kako bi se prvo provjerio sam RADIUS poslužitelj od strane klijenta pri uspostavi kriptiranog tunela između klijenta i RADIUS poslužitelj. Nakon ove provjere slijedi autentikacijska procedura u kojoj se korisnik putem svog klijenta predstavlja svojim certifikatom (PKI(link is external)), a RADIUS poslužitelj obavlja autentikaciju istoga. Uobičajeno je da se korisnički certifikat nalazi na prenosivom mediju kao što su SMART kartice ili sigurne USB memorije.

EAP-TTLS

EAP-TTLS(link is external) u svom radu koristi certifikat za uspostavu sigurnog i provjerenoga tunela između klijenta RADIUS poslužitelja koji će provjeriti autentikacijske elemente, slično EAP-TLS proceduri.

...

Kriptiranje tunela certifikatom obavezan je element autentikacije unutar sustava eduroam(link is external), a više o autentikacijskim mehanizmima u tom sustavu moguće je pročitati u članku Autentikacijski mehanizmi u eduroamu(link is external).

Potrebne informacije u radu s certifikatima

...

  • privatni ključ - privatni (tajni) ključ kojim je potpisan zahtjev za certifikatom;
     
  • zahtjev za certifikatom - tekstualna datoteka u kojoj su navedeni potrebni podaci koji će se naći u samom certifikatu, te je ista potpisana privatnim ključem koji će se koristiti u radu s certifikatom;  
  • certifikat - datoteka u kojoj se nalazi certifikat nastao uporabom datoteke zahtjeva za certifikatom i potpisan odgovarajućim vršnim (root CA) certifikatom. Ova datoteka se koristi u radu uz korištenje privatnog ključa;  
  • vršni certifikat (root CA) - javni certifikat vjerodostojnog izdavatelja certifikata (CA) kojim je potpisan certifikat;  
  • povezni certifikati - datoteka poveznih certifikata s vršnim certifikatom; opisuju nad certifikate (koristi se u strukturiranim certifikatima;

Da bi mogli uspješno implementirati certifikate u rad RADIUS poslužitelja potrebne su nam sljedeće komponente, tj. datoteke:

  • privatni ključ
     
  • certifikat
     
  • vršni certifikat (pri radu s EAP-TLS)

Sve navedene datoteke moraju biti odgovarajućeg formata zapisa (uobičajeno se koristi PEM). Više o formatima zapisa certifikata može se pronaći na linku X.509 Certificate_filename_extensions(link is external).

Načini dobivanja certifikata

...

Postupak izrade samoptpisanog certifikata moguće je pronaći na linku Creating Certificate Authorities and self-signed SSL certificates(link is external).

Postupak dobivanja certifikata od ovlaštenog izdavatelja može se razlikovati od izdavatelja do izdavatelja, no u osnovi se svodi na:

  1. stvaranje privatnog ključa;
     
  2. stvaranje zahtjeva za certifikatom;
     
  3. podnošenje zahtjeva za certifikatom;
     
  4. dobivanje certifikata pod pred definiranim uvjetima;
     
  5. postavljanje certifikata;

Za akademsku zajednicu u Hrvatskoj dostupni su certifikati ovlaštenog izdavatelja putem TERENA Certificate Service (link is external) (TCS), koji se mogu zatražiti na linku Poslužiteljski certifikati(link is external).

Na gore navedenom linku opisan je i način stvaranja zahtjeva za certifikatom te njegovo unošenje u konfiguraciju. Također je opisan i postupak dobivanja certifikata, kao i uvjeti pod kojima se isti mogu zatražiti, odnosno dobiti.

...

Prvo je potrebno provjeriti sljedeće postavke:

Code Block
certdir = ${confdir}/certs

...


cadir = ${confdir}/certs

Te nam postavke govore u kojem direktoriju FreeRADIUS poslužitelj očekuje potrebne datoteke s certifikatima. Kako bi osigurali ispravan rad s certifikatima, u te direktorije treba postaviti certifikate kako bi bili dostupni pri pokretanju poslužitelja.

Potom je potrebno podesiti slijedeće postavke:

Code Block
private_key_password = TyfKNYA5Lz

...


private_key_file = ${certdir}/key-srv.pem

...


certificate_file = ${certdir}/cert-srv.pem

Nakon promjene konfiguracije potrebno je restartati FreeRADIUS poslužitelj.

...

Kako bi se spriječila mogućnost zlouporabe sustava metodom MITM(link is external) napada, poželjno je da klijent provjerava certifikat RADIUS poslužitelja.

...