Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Formule su vrsta pitanja koja nije dio standardne instalacije sustava Moodle već ju je potrebno zasebno instalirati. Iz tog razloga ova vrsta pitanja može imati neke postavke malo drugačije nego pitanja koja uobičajeno dolaze u svim Moodle sustavima. Na primjer, broj u decimalnom zapisu uvijek se piše s točkom, neovisno o odabranom jeziku. S obzirom na kompleksnost ovog pitanja izrađena je i zasebna web-stranica na kojoj se mogu pronaći dodatne informacije, ideje i primjeri ove vrste pitanja.

Postavke - Opće postavke

Image RemovedImage Added

Slika: Sekcija Opće postavke

U polje Naziv pitanja upisuje se proizvoljni naziv koji je vidljiv samo nastavnicima. Postavka Kategorija označava kategoriju (lokaciju) spremanja pitanja u Bazu pitanja.

Postavke - Varijable

Image RemovedImage Added

Slika: Sekcija Varijable

...

Postavke - Glavno pitanje

Image RemovedImage Added

Slika: Sekcija Glavno pitanje

...

  • Tekst pitanja Upisuje se tekst pitanja koji će studentima biti vidljiv u testu. Nema bodovanja za glavno pitanje, već se boduje svaki dio zadatka. Preporuča se napisati opis zadatka, npr: Izračunaj unije i presjeke skupova {A}, {B} i {C} u sljedećim zadacima. Izračunajte koliko iznosi volumen plina ako…
  • Status pitanja - Nastavnik može označiti odgovarajući status pitanja (spremno za korištenje ili nacrt (potrebna dorada)).
  • Općenita povratna informacija - Ovu informaciju student dobije nakon što odgovori na postavljeno pitanje, bez obzira je li odgovor ispravan ili ne.
  • Numeriranje odgovora - Moguće je odabrati način numeriranja pojedinih odgovora.


Postavke - Dio 1

Image RemovedImage Added

Slika: Sekcija Dio 1

...

  • Zadana ocjena odgovora - Obavezno polje u kojem se nalazi ocjena za taj dio zadatka, pa stoga mora biti broj veći od 0. Ukoliko je polje ostavljeno prazno ili je označeno s nulom, javlja se greška  "Ocjena mora biti veća od 0". Zadatak nije moguće spremiti bez ispravnog unosa vrijednosti.
  • Naziv rezervatora - Rezervator se koristi za organizaciju redoslijeda pojedinih podzadataka u tekstu glavnog pitanja. To je niz alfanumeričkih znakova kojem prethodi „#“, kao na primjer „#1“, „#2a“ ili „#A“. Rezervatori se koriste kako bi se dijelovi zadatka (Dio1, Dio2,...) poredali na proizvoljan način. U tekst zadatka u glavnom pitanju upisuje se naziv rezervatora u vitičastim zagradama, primjerice: {#1}.. 
  • Tekst dijela - Ovdje se definira tekst dijela zadatka te mjesta za odgovor. Rezervatori koji se mogu koristiti za definiranje mjesta odgovora su: {_0}, {_1}, ..., {_u}, gdje su rezervatori koji sadrže broj namijenjeni koordinatama {_0}, {_1}, .. , a oni koji sadrže slovo mjernim jedinicama {_u}. Potrebno je pripaziti da u sustavu Moodle (Merlin) sustavu prvi odgovori kreću od broja 0, a ne broja 1. Zato se i stavlja {_0}, a ne {_1}, što je detaljnije objašnjeno u primjeru izrade pitanja.
  • Vrsta odgovora - Odabir jedne od četiri vrste odgovora. Moguće je odabrati između Broja, Numeričkog odgovora, Numeričke formule i Algebarske formule. Ovisno o odabiru povećava se (ili smanjuje) prazno polje za upis odgovora. U primjeru izrade pitanja bit će prikazan način na koji je moguće definirati veličinu polja putem vanjske skripte.
      • Broj: 1, 4501, 234.2,...
      • Numerički odgovor: (2*5) kg, (6 + 4) mm,...
      • Numerička formula: sqrt(4), ceil(3,7), ...
      • Algebarska formula: a^2+b^2,...
  • Rješenje - Unos rješenja zadatka. Nužno je da rješenje bude u skladu s odabranom Vrstom odgovoraodgovora. Napominjemo, ukoliko polje Rješenje ostane prazno, cijeli sadržaj sekcije Dio 1 bit će izbrisan nakon što se na dnu stranice spreme promjene (dugme Spremi). Da bi nakon spremanja promjena ostao sačuvan upisani sadržaj unutar sekcije Dio 1, u polje Rješenje upišite broj 1. Kada postoji samo jedan odgovor (rješenje je uvijek iste vrijednosti – nema varijacije), rješenje može biti izravno upisano u polje za odgovor. Primjerice, rješenje je neki broj (76) ili neki znak (m1 ili M1). Napominjemo da malo ili veliko slovo m1 i M1 su različite oznake koje se moraju podudarati s oznakama koje su upisane u poljima Slučajne i Globalne varijable.
  • Mjerna jedinica - Moguće je postavljanje SI mjerne jedinice. Ukoliko jedinica nije u SI sustavu moguće je isključiti SI sustav i definirati jedinicu koju želite da studenti upisuju kao ispravan odgovor. U tom slučaju potrebno je i definirati konverziju te jedinice (detaljnije opisano pod Ostala pravila).
  • Kriteriji za ocjenjivanje - ovo je polje obavezno, a moguć je odabir između Relativne /i Apsolutne pogreške ili upisa formule kojom će se dodijeliti bodovi podzadatka. Po zadanim postavkama nastavniku se prikazuje padajući izbornik u kojem može birati želi li koristiti relativnu ili apsolutnu pogrešku i s kojim odstupanjem. Uključivanjem opcije Kriterij za ocjenjivanje u polje se može upisati formula za izračun bodova što je potrebno za podzadatke koji zahtijevaju unos više vrijednosti. Relativna pogreška ne može se koristiti za algebarski tip odgovora.

...

Odabirom dugmeta Prikaži više moguće je definirati dodatna pravila i upisati povratne informacije za ovaj podzadatak:

Image RemovedImage Added

Slika: Dodatne postavke sekcije Dio 1

...

Postavke - Dodatne mogućnosti

Image Modified

Slika: Sekcija Dodatne mogućnosti

...

  • Kazneni bodovi za netočnu mjernu jedinicu (0-1)*-  Mogućnost Mogućnost definiranja kaznenih bodova za netočnu mjernu jedinicu. Vrijednost kaznenog boda može biti 1 ili 0. Ukoliko je 1, to znači da i rezultat i mjerna jedinica moraju biti točni. Ukoliko je 0, tada će student dobiti sve bodove za točan rezultat. Preporuča se uporaba vrijednosti 1 kada rezultat nema odgovarajuću mjernu jedinicu. Vrijednost 1 znači 100%, a vrijednost nula 0%. Ako želite da za netočnu mjernu jedinicu student dobije 10% manje bodova (bodovi ovise o opciji Zadanoj ocjeni odgovara podzadatka – unutar Dio 1 ili Dio 2), stavite vrijednost 0.1. Ako želite 50% manje bodova za netočnu mjernu jedinicu, stavite vrijednost 0.5.

...

Postavke za višestruke pokušaje rješavanja - Omogućuje umanjivanje ostvarenih bodova ukoliko se pitanje ponovno rješava. To se odnosi se samo za to pitanje kad se koristi u testu pomoću adaptivnog načina - odnosno, gdje je studentu dopušteno više pokušaja po pitanju rješavanja istog pitanja, čak i unutar istog pokušaja rješavanja u testu. Ako je faktor kazne viši od 0, tada student gubi taj udio maksimalne ocjene nakon svakog uzastopnog pokušaja. Na primjer, ako je zadana ocjena za pitanje 10, a faktor kazne iznosi 0.2 (20%), zatim za svaki sljedeći pokušaj nakon početnog puta će nastati kazna od 0,2 x 10 = 2 boda.

...

Nakon što odaberemo Broj skupova od 1000 pritisnemo dugme Instanciraj i dobijemo sljedeći set podataka:

...