Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Prvo definiramo prvi podzadatak pod a) ili Dio 1


Dio 1

Slika: Primjer izrade pitanja - Sekcija Dio 1

Zadana ocjena odgovora označava broj bodova koji će biti dodijeljen za točan odgovor podzadatka a). U primjeru je to 3 boda za točan izračun volumena plina dušika pri zadanim uvjetima.

...

Preporuka je tekst pisati u TeX sustavu za oblikovanje teksta, koji je dostupan nakon  što što se u uređivaču testa odabere strelica Prikaži više dugmadi.

Slika: Prikaz uređivača teksta - opcija Prikaži više dugmadi

Nakon otvaranja više ponuđenih opcija,  za uređenje teksta u TeX-u potrebno je odabrati ikonu Uređivač jednadžbe.

Slika: Prikaz uređivača teksta - ikona Uređivač jednadžbe

U Uređivaču jednadžbi u polje pod broj 1. upisujete npr. V= , a u polju pod broj 2. možete vidjeti kako upisana jednadžba izgleda (Preglednik jednadžbe). Kada ste zadovoljni izgledom jednadžbe pritiskom na dugme Spremi jednadžbu pod poljem 3. upisana jednadžba se automatski ubacuje unutar Tekst dijela.

Slika: Prikaz unosa jednadžbe u Uređivač jednadžbi

Na slici je prikazano kako V= izgleda u TeX obliku unutar polja Teksta dijela.

Slika: Primjer izrade pitanja - prikaz opcije Tekst dijela

U jednadžbi V = {_0} {_u} nakon V= imamo napisano dva Rezervatora {_0} i {_u}.

...

Ikona za uređivanje HTML koda dostupna je u uređivaču teksta, nakon odabira strelice Prikaži više dugmadi.

Slika: Prikaz ikone za uređivanje HTML koda

Unutar HTML koda pitanja možemo ubaciti jednu skriptu. Skripta je niz programiranih komandi koji mijenjaju strukturu našeg pitanja. Dovoljno je kopirati i zalijepiti ispod navedenu skriptu (Skripta za povećavanje polja za unos) unutar Teksta pitanja. Točno ispred <p dir... se odabirom tipke Enter na tipkovnici ubaci jedan prazni red i zalijepi tekst skripte.


Slika: Prikaz HTML programskog koda pitanja

Slika: Prikaz skripte ubačene u HTML programski kod

Unutar crvenog pravokutnika istaknut je najbitniji dio skripte kojeg možete mijenjati i time povećati ili smanjiti veličinu polja za unos.

...

Nakon dodavanja skripte u HTM HTML kod, polja za unos brojčanih vrijednosti i mjerne jedinice su povećana te se prikazuju cijele upisane vrijednosti.

...

U našem primjeru za mjernu jedinicu volumena pišemo m^3. Primijetite kako piše m^3 = kL = kl. Moguće je napisati i bez razmaka m^3=kL=kl. Tu je uvedena dodatna mjerna jedinica litre (kako 1 dm3 = 1 litra ili 1L ili 1l (malo slovo l upisujemo kako bi se studentima u slučaju da napišu mjernu jedinicu malim slovom priznali djelomični bodovi). Rekli smo sustavu da 1 m3 je jednaka 1 kL (kilo litra) je jednaka 1 kl (isto samo s malim l).


Slika: Primjer izrade pitanja - opcija Mjerna jedinica

Sustav sada zna prepoznati da 1 m3 se može napisati kao i 1 kL (kilo litra). Ako student upiše vrijednost u litrama sustav ne zna pretvoriti kilo litre u litre (litra nije unutar SI međunarodnog sustava) stoga to trebate negdje definirati.

Nakon odabira poveznice Prikaži više… ispod Kriterija za ocjenjivanje unutar Dio 1 otvaraju se dodatne postavke.

Slika: Primjer izrade pitanja - opcija Mjerna jedinica i Kriterij za ocjenjivanje*

Pod Ostala pravila definiramo sljedeće: 1 kL = 1 kl = 1000 L = 1000l. Potrebno je staviti razmak između svih parametara (1, kL, =, kl, L i l), jer u protivnom sustav javlja grešku.

Primjer izrade pitanja - opcija Ostala pravila

Kod mjernih jedinica potreban je oprez tijekom konverzije i uvrštavanja pod Globalne varijable (npr. ako, kao u primjeru zadatka, računamo volumen u m3 pogrešno bi bilo unutar polja Mjerna jedinica staviti dm3 ili cm3).

Kada student prilikom rješavanja zadatka u polje upiše mjernu jedinicu, sustav mu u padajućem izborniku prikaže izgled te mjerne jedinice, a ako je mjerna jedinica neispravno upisana, prikazat će se upozorenje (crveni trokut). Znači, sustav provjerava samo je li mjerna jedinica upisana na ispravan način, a ne je li upisana ispravna mjerna jedinica koja je vezana za taj podzadatak.

  

Slika: Prikaz ispravno i neispravno upisane mjerne jedinice

Sukladno definiranim postavkama u primjeru pitanja, student kao rezultat može staviti sve SI mjerne jedinice vezane za podzadatak (cm3, dm3, m3 , itd), kao i one mjerne jedinice izvan SI sustava (litra).

...

U primjeru zadatka odabrana je Relativna pogreška koja iznosi 0.1. To znači da brojčana vrijednost podzadatka (ona koju studenti upisuju kao rezultat) može biti 10% iznad i ispod točne vrijednosti. Primjerice, ako je rezultat 100 sustav priznaje 90 i 110 kao točan rezultat. Vrijednost relativne pogreške definira nastavnik u postavkama pitanja. Ako su rezultati veliki brojevi (iznad 1000), čak i 1% ili 0.01 se uzima u obzir. Ako su rezultati mali brojevi (ispod nule), onda što veća vrijednost Relativne pogreške se treba uzeti u obzir (od 0.1 nadalje).

Slika: Primjer izrade pitanja - opcija Kriterij za ocjenjivanje* (Relativna pogreška)

Ako je rezultat fiksna nepromjenjiva vrijednost, onda je preporuka staviti pod Kriterij za ocjenjivanje* Apsolutna pogreška == 0. To znači, ako je primjerice rezultat 150, a student upiše 149 ili 151, to će biti krivi rezultati i neće dobiti bodove za taj odgovor.

Slika: Primjer izrade pitanja - opcija Kriterij za ocjenjivanje* (Apsolutna pogreška)

U drugom dijelu zadatka iz primjera, pod b) se traži razlika volumena ili za koliko će porasti dobiveni volumen plina ako se plin zagrije za dodatnih 75 °C?

Prvo je potrebno dodati još 2 dijela (ne postoji dodavanje jednog dijela) ili podzadatka pitanju. Nakon odabira dugmeta Dodaj još 2 dijela, stranica se osvježi (svi upisani parametri se sačuvaju) te su ispod kategorije Glavno pitanje dodani Dio 2 i Dio 3. U primjeru zadatka nije nam potreban Dio 3 i on će biti automatski izbrisan ako pod Rješenje* ne stavimo nikakvu vrijednost tijekom spremanja pitanja. Kako bismo bili sigurni da će se Dio 2 sačuvati nakon spremanja promjena, potrebno je odmah staviti vrijednost 1 pod Rješenje*. Nakon spremanja promjena odabirom dugmeta Spremi i nastavi uređivati trebali bi u postavkama pitanja vidjeti samo Dio 1 i Dio 2.

...

Preostaje još izračun razlike dvaju dobivenih volumena pri različitim temperaturama. dV1 je oznaka za razliku volumena. Pišemo dV1=V2-V1;. Rješenje pod Dio 2 označava se dV1.

Slika: Primjer izrade pitanja - definiranje Globalne varijable drugog dijela zadatka

Dio 2

Zadana ocjena odgovora u primjeru iznosi 2 boda. Naziv rezervatora iznosi #2 (pogledajte unutar Teksta pitanja poziciju rezervatora). Unutar teksta dijela pomoću uređivača jednadžbe upisujemo ΔV = te naknadno dodajemo dva rezervatora {_0} {_u} jer tražimo brojčani odgovor i mjernu jedinicu. Vrsta odgovora je Broj te je Rješenje dV1. Pod Mjerna jedinica stavljamo identično kao i kod Dio 1 (zajedno s Ostalim pravilima da imamo točnu konverziju između jedinica). Kriterij za ocjenjivanje iznosi 0.1 (što iznosi 10%).

Slika: Primjer izrade pitanja - Sekcija Dio 2

Slika: Primjer izrade pitanja - Dodatne postavke sekcije Dio 2

Dodatne mogućnosti

U sekciji Dodatne mogućnosti stavlja se vrijednost 0.1 za kaznene bodove za netočnu mjernu jedinicu. Konkretno u primjeru zadatka to znači da za netočnu mjernu jedinicu za Dio 1 student gubi 0.3 boda (0.1 * 3 = 0.3 boda) dok za Dio 2 za netočnu jedinicu student gubi 0.2 boda (0.1 * 2 = 0.2 boda). Koristimo Standardnu SI mjernu jedinicu te je ona i odabrana u postavkama.

Slika: Primjer izrade pitanja - Dodatne mogućnosti

Provjera varijabli

Pitanje je spremno za provjeru varijabli. Unutar vrste pitanja Formule postoji opcija da sustav otvori pitanje primjerice tisuću puta i prikaže statistiku u kojem rasponu variraju Vaše varijable.

Slika: Primjer izrade pitanja - Sekcija Provjera varijabli

Nakon što odaberemo Broj skupova od 1000 pritisnemo dugme Instanciraj i dobijemo sljedeći set podataka:

Slika: Primjer izrade pitanja - prikaz seta podataka

Bitno je naglašeno unutar plavog i crvenog pravokutnika. Plavi pravokutnik predstavlja varijacije Rješenja* unutar Dio 1, a crveni unutar Dio 2. Sustav generira sve Slučajne i Globalne varijable tako da u slučaju greške možete pronaći kod kojih varijacija dolazi do Vaše pogreške. Ako primijetite da su min i/ili max vrijednosti negativne vrijednosti, to znači da je došlo do „prevelike slobode“ kod definiranja Slučajnih i Globalnih varijabli (osim ako je negativan rezultat dobar).

...