Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  • vektorska superračunala - Cray SV, NEC SX;

  • velika paralelna računala (MPP – eng. Massively parallel processorsParallel Processors) - IBM BlueGene/Q, Cray XC40;

  • računalni klasteri – sastoje se od više međusobno povezanih računala koja pomoću softwarea funkcioniraju poput jednog superračunala.

...

  • klastere s visokom učinkovitošću – HPC – eng. High Performance Computing,

  • klastere s visokom propusnošću – HT – eng– eng. High Throughput,

  • klastere s visokom dostupnošću – HA – eng– eng. High Availability,

  • klastere za ravnomjerno opterećenje – LB – eng. Load Balancing,

  • hibridne klastere (sadrže specifične uređaje – matematičke uređaje, Graphics Processing Unit...)

Računalni klaster Isabella spada u HPC skupinu klastera, odnosno Beowulf HPC klastere. Računalni klasteri su široko rasprostranjeni u paralelnom računarstvu i čine više od 80% Top500 liste najmoćnijih računala.

...

Beowulf je naziv za koncept HPC klastera koji je 1994. godinerazvijen u NASA Goddard Space Flight centru. Tada je korištenjem 16 komercijalno dobavljivih računala baziranih na Intel 100MHz 486 procesorima, povezanim dvostrukim 10 Mbps Ethernet LAN-om te pogonjenih Linux operativnim sustavom i PVM (Paralel Virtual Machine) bibliotekama izgrađen klaster kojim su demonstrirane primjenjivost, performanse i financijska isplativost Beowulf sustava u znanstvenim računalnim aplikacijama.

...

Sustavi za upravljanje poslovima (JMS) upravljaju izvođenjem korisničkih aplikacija na klasterima (vidi članak "Sustavi za Pokretanje i upravljanje poslovima"). Slika prikazuje arhitektura tipičnog JMS-a. JMS-ovi su centralizirani sustavi čiji su središnje komponente smještene na zasebnom računalu. Kod Beowulf klastera je to frontend.

Sustav za upravljanje poslovima se sastoji tri komponente:

  • Reda reda poslova (engleng. Queue Manager),R

  • aspoređivača raspoređivača poslova (engleng. Scheduler),

  • Upravitelja upravitelja resursima (engleng. Resource Manager).

Slika prikazuje arhitektura tipičnog JMS-a. JMS-ovi su centralizirani sustavi čiji su središnje komponente smještene na zasebnom računalu. Kod Beowulf klastera je to frontend.

Korisnik pomoću naredbi JMS-a (npr. qsub, condor_submit, itd.) pokreće aplikacije. Zahtjevi se spremaju u nizove poslova u kojima čekaju početak izvođenja. Primjer stanja u redu poslova na produkcijskom klasteru Isabella koji koristi sustav za upravljanje poslovima SGE:

...

Code Block
languagetext
job-ID    name         user     state submit/start
-------------------------------------------------------------
3504    f2b14f2.ru   gkovacev     r     11/19/2004 01:41:01
3426    s2312-153.   Mpavicic     r     11/12/2004 22:35:22
3531    run.scr      zglasova     r     11/22/2004 11:25:06
3420    racun3       rvianell     r     11/14/2004 20:38:51
3532    submit2      bkovacev     qw    11/22/2004 11:32:57

Komponenta Red red poslova prima zahtjeve za izvršavanjem poslova od korisnika, sprema poslove u redove i upravlja redovima poslova. Red poslova kontaktira komponentu Raspoređivač raspoređivač poslova i šalje podatke o poslovima koji čekaju u redovima. Korisnik pomoću Reda reda poslova dohvaća sve informacije o svojim poslovima. Dodatno, Red red poslova sprema podatke o izvršenim poslovima (npr. količina memorije, trajanje posla) te različitih statistika o poslovima.

Komponenta Raspoređivač raspoređivač poslova odgovorna je za određivanje načina izvođenja poslova, tj. definiranje kada i gdje će se pojedini poslovi izvoditi. Pri tome Raspoređivač raspoređivač koristi tri skupa podataka: podatke o poslu (npr. zahtijevani broj procesora, količina memorije i HD), podatke o čvorovima klastera (npr. opterećenost čvorova, količina slobodne memorije i HD) i utvrđenih pravila, policy raspoređivanja. Podatke o poslovima dobiva od Reda reda poslova, a podatke o stanju i opterećenosti resursa od Upravitelja upravitelja resursima. Politike raspoređivanje definira administrator klastera i na osnovu njih se definira politika korištenja klastera, tj. definira se koja vrsta poslova (npr. duži, kraći, usporedni, interaktivni) ima prednost. Raspoređivač poslova zadužen je da, u skladu s politikom raspoređivanja, optimira korištenje klastera.

Upravitelj resursima zadužen je za prikupljanje podataka o stanju čvorova te pokretanje i praćenje izvršavanja poslova. Upravitelj Resursima resursima se sastoji od dvije komponente: poslužitelja i klijenata. Klijenti su servisi koji se izvršavaju na svim čvorovima klastera i zaduženi su za pripremanje okoline za izvršavanje poslova, praćenje stanja čvorova tepokretanje te pokretanje i praćenje izvođenjakorisničkih izvođenja korisničkih aplikacija.Poslužitelj je servis smješten na frontendu koji prikuplja informacije od klijenata, šalje poslove na izvođenje klijentima te pruža informacije komponentama Raspoređivač raspoređivač i Red red poslova.

Datotečni sustavi

...

Datotečni sustav je tip pohranjivanja i organiziranja podataka u spremnik podataka kojim se koristi operativni sustav. To je zapravo skup pravila I i metoda pohrane podataka tako da operativni sustav u svakom trenutku jasno raspoznaje gdje se nalazi početak, a gdje kraj pohranjene informacije.

...

Dio čvorova povezan je u jedinstveni virtualni računalni sustav (Single System Image, SSI) pomoću sustava ScaleMP - ukupno 160 procesorskih jezgri i 2 TB radne memorije.

...