Vrednovanje je pojam koji opisuje testove, kvizove, ispite i zadatke koji mjere studentsko učenje , a ima za cilj osiguranje kvalitete obrazovnog procesa te ovisno o definiranim ishodima predmeta primjenjuju se odgovarajuće metode vrednovanja. Vrednovanjem nastavnici dobivaju podatak što su studenti uspješno ili manje uspješno savladali, koliko su učinkovite njihove metode poučavanja ili koliko su dobro pripremili aktivnosti vrednovanja. Studenti, s druge strane, dobivaju informaciju jesu li pojedino gradivo svladali, imali li nekih praznina koje moraju popuniti i kada dobiju povratnu informaciju mogu odlučiti koje sljedeće korake poduzeti.
Najčešći način vrednovanja je sumativno vrednovanje. Sumativno vrednovanje ili vrednovanje naučenoga najčešće dolazi na kraju učenja, bilo da se radi o nekoj nastavnoj jedinici, modulu ili predmetu, služeći uglavnom kao čista procjena znanja. Okretanjem prema modelu u kojem je u središtu obrazovnog procesa student, formativno vrednovanje postaje dio metoda vrednovanja studentskog postignuća. Formativno vrednovanje ili vrednovanje za učenje ili kao učenje, je kontinuirano praćenje dinamike i kvalitete napredovanja studenta tijekom procesa učenja i davanje povratne informaciju studentu o njegovom napretku. Formativno vrednovanje uključuje zadatke, aktivnosti na nastavi, kvizove, kolokvije koji sadrže povratne informacije i prilike za intervenciju nastavnika.
Obično kad se kaže vrednovanje, automatski se misli na test i sumativno vrednovanje jer se često koriste za ocjene. Testovi su jedna vrsta vrednovanja, ali nisu jedina. Na panelu ćemo s nastavnicima raspravljati kako bi se danas, u digitalnom dobu, trebalo provoditi vrednovanje studentskog postignuća s obzirom na pojavu alata za ocjenjivanje podržanih tehnologijom, nove načine i mogućnosti učenja te iskustva stečena tijekom pandemije.
Pridružite se panelistima, profesorima s dugogodišnjim iskustvom u nastavi, i podijelite svoja iskustva i promišljanja na ovu temu – kako danas vrednujemo studente i treba li mijenjati metode vrednovanja.
Moderatorica: doc. dr. sc. Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca
Panelisti:
- prof. dr. sc. Vedran Katavić, dr. med., Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- prof. dr. sc. Snježana Kužir, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- prof. dr. sc. Vesna Vlahović Štetić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- izv. prof. dr. sc. Nenad Judaš, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu